Byetta S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ekzenatit’tir. Byetta 5 mikrogram/20 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Bu ilaç pankreasın insülin salgılamasının artmasını sağlar. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) durumunda kullanılan bir ilaçtır.  İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) şeker hastalığı olan yetişkin hastalarda kan şekeri kontrolünü sağlamak için enjekte edilerek kullanılır. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Byetta 5 mikrogram/20 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Tip 1 diyabetiniz varsa kullanmayınız.
 4. Eğer antibiyotik veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan en az 1 saat önce alınız.
 5. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 6. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma durumları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Eğer böbrek hastalığınız varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız, sindirim problemleriniz yada ağır mide rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan şekeri seviyenizin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 11. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 12. Enjeksiyonluk kalemi sadece 30 gün kullanınız. 30 günlük kullanımdan sonra halen içinde ilaç olsada atınız.
 13. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemleri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Byetta 5 mikrogram/20 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Sadece deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Kolun üst kısmı, uyluk, kalça ve karın bölgelerinde deri altına enjekte edilir. Enjeksiyonu sabah ve akşam olmak üzere yemek yemeden bir saat önce uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve kan şekerinde düşüklük yaygın görülen yan etkilerdendir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ekzenatit

İlaç Marka İsmi: Byetta 5 mikrogram/20 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti

Byetta 5 mikrogram/20 mikrolitre S.C. Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Çözelti İlaç Prospektüsü


Byetta-5-mikrogram-20-mikrolitreS.C.-Kullanıma-Hazır-Dolu-Enjeksiyon-Kalemi-İçinde-Çözelti-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir