Buspon 5 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Buspiron hidroklorür’dür.  BUSPON 5 mg Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. BUSPON, yaygın anksiyete ( bir çok konu ve sebeplerden dolayı duyulan yaygın, kronik ve uzun süreli endişe, kaygı hali) bozukluğunun kısa süreli tedavisinde, ruhsal çöküntü belirtileri veya bu belirtiler olmaksızın duyulan endişe (anksiyete) semptomlarının tedavisi, panik atak, alkol yoksunluk sendromunda ve depresyonda yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.

Buspon 5 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BUSPON, yaygın anksiyete bozukluğunun kısa süreli tedavisinde , panik atak, panik atak, alkol yoksunluk sendromunda ve depresyonda yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, BUSPON‘u kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. BUSPON‘un kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. BUSPON‘un kullanımı sırasında  greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir.
 5. BUSPON, sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almayınız.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, durgunluk halleri, akut dar açılı göz tansiyonu, çizgili kas zayıflığı   gibi rahatsızlıklarınız  var ise BUSPON‘u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. BUSPON 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz süresince doktorunuzla düzenli olarak görüşünüz.
 11. BUSPON‘u, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Buspon 5 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, bulantı, sersemlik sinirlilik, kaslarda zayıflık, uyuşma, koordinasyon eksikliği, ishal, serotonin sendromu, bulanık görme, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Buspiron hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Buspon 5 mg Kapsül

Buspon 5 mg Kapsül kullanma talimatı


Buspon 5 mg Kapsül kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir