Burnil Pediatrik Burun Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tetrahidrozolin hidroklorür‘ dür. Burnil Pediatrik Burun Damlası, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek)  etki gösterir. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralması, tıkanıklığın azalmasını sağlar.  Burnil, mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  kısa süre içerisinde gelişen başka bir nezle ile ilgili olan ya da yüksek ateş ve diğer alerjik durumlara bağlı burun tıkanıklıkları; burun çevresinde bulunan sinüzlerin iltihaplanmasıyla oluşan burun tıkanıklıkları ve öztaki borusunun iltihaplanmasına (tuba nezlesi) bağlı  burun tıkanıklıkları  tedavisinde kullanılır. Ayrıca burun içine uygulanacak operasyonlardan önce şişmeyi azaltmak, burun ve boğaza ait zarların görünebilirliğini artırmak için kullanılır.

 

Burnil Pediatrik Burun Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Burnil, burun tıkanıklığının giderilmesi için kullanılmaktadır.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. •3 ila 5 günden daha uzun süre kullanmayınız. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuzla görüşünüz.
 5. İlacı uygulama aralığının 4 saatten az olmamasına özen gösteriniz.
 6. Eğer yüksek tansiyon, şeker hastalığı (diyabet), atardamarlarda sertleşme, tiroid problemi, kalp hastalığı  gibi  rahatsızlıklarınız  var ise; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 7. •2 yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 8. İlacın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Burnil Pediatrik Burun Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Yatar vaziyette  başınızıı dik tutup doktorunuzun önerdiği dozda damlayı damlatınız ve bir iki dakika bekleyiniz.Daha sonra kafanızı hafifçe sağa sola çeviriniz.
 3. Günlük önerilen doz : 2-6 yaş arası çocuklara her bir burun deliğine günde 1-3 defa 1-2 damla damlatılır.
 4. Doz uygulamaları arasında en az 4 saat olmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Aksırma, burun içinde tahriş, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı,; baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk gibi  hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tetrahidrozolin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Burnil Pediatrik Burun Damlası

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir