Bricanyl Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat‘ tır. Bricanyl 2,5 mg Tablet, solunum yolundaki kasları gevşeterek solunumu geliştirir, nefes almayı kolaylaştırır.  Astımlı hastalarda ve benzer durumlarda nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtileri iyileştirir. Bricanyl Tablet, astım ve benzeri akciğer hastalıklarının tedavisinde ve bronşlarda ortaya çıkabilecek  kasılmaların (nefes daralması gibi) önlenmesinde düzenli tedavi olarak  kullanılmaktadır. Ancak başlamış olan astım krizini iyileştirmez.

Bricanyl 2,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bricanyl Tablet, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız.
 3. Tedaviniz sırasında Terbütalin veya Bricanyl Tablet içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerji oluşması  durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için  hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçlar kullanılmalıdır.
 5. Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamanki dozunuz aynı rahatlamayı sağlamıyorsa, derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Astımınızı kontrol altına almak için ek bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Dozu doktorunuza danışmadan arttırmayınız.
 6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, astımdan dolayı geceleri çok sık uyanıyorsanız ya da  göğüs sıkışması ve nefes daralması başladıysa veya aldığınız mevcut doz sizi rahatlatmıyorsa  acilen doktorunuza başvurunuz. Bu tür şikayetler astımınızın kontrol altına alınamadığının belirtileridir.
 7. Bazı durumlarda Bricanyl Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle  hamile iseniz veya hamilelik ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalp rahatsızlığı geçmişiniz, düzensiz kalp ritmi, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) varsa; durumunuz hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.
 8. Porfiri (bir çeşit kan hastalığı) hastalarında ve kalp kası kalınlaşmasına bağlı kalp büyümesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.
 9. Önceden kalp damar hastalığı olan veya kalp damar hastalığı açısından belirgin risk altında olan hastalarda erken doğum riskini önleyen ilaç (tokolitik) olarak kullanılmamalıdır.
 10. Tedaviniz sırasında, doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, reçetesiz olarak aldıklarınız da dahil, her zaman bilgi vermelisiniz.
 11. Tedaviniz sırasında sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu havada solumamalı, hayvan tüyü gibi alerjik durumlardan kaçınmalısınız.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 13. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. Bricanyl Tablethamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de bu ilacı kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, en kısa zamanda doktorunuzla temasa geçiniz. Özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında doktor kontrolünde olmalısınız.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz acilen doktorunuza danışınız.
 14. Emzirme döneminde iseniz, tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Emziren anneler ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır. Bricanyl Tablet, emzirmekte olan kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir.

Bricanyl 2,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her  dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. •15 yaş üzeri gençler ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde  3 defa 1 er tablet (2,5 mg) önerilir. 1-2 haftalık tedaviden sonra doktorunuz gerekli gördüğünde dozu günde 3 defa 2 tablete (5 mg) çıkarabilir.
 4. •7 ila 15 yaş arası çocuklarda  günlük önerilen doz: günde  2 defa 1 er tablet (2,5 mg) önerilir. Ancak doktorunuzca gerekli görüldüğünde günde 3 kez 1 tablete çıkarılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Aşağıdaki yan etkiler genellikle hafiftir ve bir veya iki haftalık tedavi sonrası kendiliğinden geçer. Ancak, bu yan etkilerden rahatsızlık duyarsanız veya geçmezse doktorunuza söyleyiniz:
 3. Baş ağrısı ve titreme çok yaygın, kalp atışlarında artış, kas krampları, kandaki potasyum seviyelerinde azalma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat
İlaç Marka İsmi: Bricanyl 2,5 mg Tablet

Bricanyl 2,5 mg Tablet kullanma talimatı


Bricanyl-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort