Bricanyl Ekspektoran Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat, Guaifenesin‘ dir.  Bricanyl Ekspektoran Şurup, solunum yollarındaki düz kasları gevşeterek solunumu geliştirir, aynı zamanda balgam sökücü etkisiyle de solunum yollarındaki salgıların yapışkanlığını ve  yoğunluğunu azaltarak, balgamın öksürükle dışarıya atılmasında önemli rol oynar. Bu sayede göğüs tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.  Bricanyltıkanma ile ilgili solunum yolu hastalıklarında soluma güçlüğü, öksürük, hışıltılı solunum gibi belirtilerin iyileştirilmesinde ve astım krizlerinin önlenmesinde kullanılmaktadır.  Bricanyl Şurubun, bronşiyal astım, kronik bronşit, amfizem ve benzer hastalıklarda bronşlarda ortaya çıkabilecek  soluk alamama gibi krizlerin (kasılmaların)  önlenmesi açısından muntazam olarak her gün kullanılması önemlidir.

 

Bricanyl  Ekspektoran Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Bricanyl Ekspektoran Şurup, bronşiyel  astım,  kronik bronşit , amfizem ve bronşlarda meydana gelen kasılmalar ve balgamla birlikte görülen akciğer hastalıkları ile ilgili bir balgam sökücüdür.
 2. Küçük çocuklara hekim önerisiyle verilmelidir.
 3. Bricanyl kullanırken sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu hava solumamalı, hayvan tüyü, toz gibi alerjenlerden uzak durmalısınız.
 4. Bricanyl ilacın kan şekerini yükseltici etkisi olduğundan, ilacı kullandığınız sürece sık sık şeker kontrolü yaptırmalısınız.
 5. 65 yaşın üzerinde iseniz ya da yakın zamanda herhangi bir ameliyat olma durumu, kanınızda potasyum seviyesinde düşüklük, kalbinizde ritim bozukluğunuz veya ağır kalp yetersizliği durumlarından herhangi birisi var ise bu ilacı hekime sormadan Bricanyl kullanmanız önerilmez.
 6. Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zaman aldığınız Bricanyl doz miktarı aynı rahatlamayı sağlamıyorsa, derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Astımınızı kontrol altına almak için ilave bir tedaviye gerek duyulabilir.
 7. Kalp damar sistemi ile ilgili  rahatsızlığı olanlarda Bricanyl’ in rahim kaslarının gevşemesinde kullanılması sakıncalıdır.
 8. Bricanyl Şurubu aksatmadan kullanmanıza rağmen, astıma bağlı geceleri çok sık uyanıyorsanız ya da  göğüs sıkışması ve soluk almada güçlük çekiyorsanız acilen hekiminizle konuşunuz. Bu tür yakınmalar astımınızın kontrol edilemediğinin işaretidir.
 9. Hekime sorulmadan Bricanyl kullanımını kesmeyiniz. İlacın kullanımını aniden durdurursanız astım belirtileriniz ağırlaşabilir.
 10. Bricanyl alırken sigara içilen ortamda, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu hava solumamalı, hayvan tüyü, toz gibi alerjenlerden uzak durmalısınız.
 11. Hamilelik döneminde  ve emzirme dönemlerinde doğmamış bebek ve emzirilen bebek için zararlı olabileceğinden hekiminize sormadan kullanılması öngörülmez.
 12. Astım krizi anında bu ilaç kullanılmamalı,  hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçlar tercih edilmelidir.

Bricanyl  Ekspektoran Şurup ‘un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Bricanyl ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz. Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız söylenmesine karşı halen ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. Yetişkinlerde; 3 defa  2 veya 3 er Bricanyl ölçek günlük önerilen dozdur.
 3. Küçük çocuklarda, günlük önerilen Bricanyl dozu: Çocuğun kilosuna göre günlük doz miktarını hekim tarafından belirlenecektir.
 4. Bricanyl şurubu kullanırken, kazara fazla miktarda ilaç almanıza sebep olabileceğinden yemek kaşığı kullanmayınız, ancak şurup kutusundaki ölçekli kaşık ile almanız halinde ilacı doğru dozda aldığınızdan emin olabilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Bricanyl kullanımına bağlı mide bulantısı , baş ağrısı, titreme, kas zayıflığı, kalp atışlarında artış, ritim bozukluğu, çarpıntı ilacın geçici yan etkileridir. Bu şikayetlerden biri görüldüğünde hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Bricanyl içtikten hemen sonra şiddetli karın ağrısı, soluk alamama, üritker gibi alerjiyi işaret eden bir durumu kendinizde görürseniz hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat, Guaifenesin
İlaç Marka İsmi: Bricanyl  Ekspektoran Şurup

Bricanyl  Ekspektoran Şurup kullanma talimatı


Bricanyl-Ekspektoran-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bricanyl  Ekspektoran Şurup kısa ürün bilgisi


Bricanyl Ekspektoran Şurup kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir