Bondronat Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  İbandronik asit monosodyum tuzu monohidrat (İbandronat sodyum)’dur. Bondronat Film Kaplı Tablet, kemiğin çözünüp azar azar kan dolaşımına karışarak kaybolmasını ve bu şekilde ortaya çıkan kemik kaybını önleyici  bir ilaçtır. Ayrıca tümörle alakalı kanında yüksek derecede kalsiyum bulunan hastalarda, tümöre bağlı olarak oluşan, kemik dokusunun erimesini engelleyerek kandaki kalsiyum seviyesinin normal değerlere dönmesini sağlar. Kırık oluşma riskini azaltmak amacıyla menopoza giren kadınlarda ve yaşlı erkeklerde görülen kemik miktarının azalması,iskelet dokusunun küçülüp işlevini yitirmesi ile birlikte görülen  kemik erimesi (osteoporoz) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Bondronat Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kemiğin çözünüp azar azar kan dolaşımına karışarak kaybolmasını ve bu şekilde ortaya çıkan kemik kaybını önleyici  bir ilaçtır.
 3. İlacı sabah aç karnına alınız . İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için 1 saat  yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyette  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 4. Eğer yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa ya da kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilacı kullanan bazı kişilerde çene kemik kaybı diğer adıyla çene osteonekrozu meydana gelmiştir. Çene osteonekrozu’nun belirtileri, çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti yaralarının veya enfeksiyonlarının çabuk iyileşmemesidir. Eğer kanser hastasıysanız ya da kemoterapi, radyasyon veya steroid tedavisi gördüyseniz çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi)  gelişme riski daha yüksektir.
 6. Bu ilaç diyet, egzersiz ve kalsiyum veya vitamin takviyeleri kullanımının oluşturduğu komple bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç kullanımınıza ve egzersizlerinize sıkı bir şekilde uyunuz.
 7. Eğer kanınızda kalsiyum seviyesinin düşük olması, midede  ve yemek borusunda ülser,  mineral eksikliği ,  böbrek hastalığı,  D vitamini eksikliği ve yutmada güçlük gibi rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. Hamilelilik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınıız.

Bondronat Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacı aldıktan sonra 1 saat  boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde sudan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,   mide yanması ,  göğüs ağrısı, yutkunma sırasında zorluk ve ağrı  gibi şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: İbandronik asit monosodyum tuzu monohidrat (İbandronat sodyum)

İlaç Marka İsmi: Bondronat Film Kaplı Tablet

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir