BIMASOPT Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Bimatoprost ve Timolol‘ dur. BIMASOPT Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz içindeki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir ve bu da görmemizde hasar meydana getirir. BIMASOPT, tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) ya da tek başına Bimatoprost içeren göz damlasının yeterli olmadığı, glokomun kombine tedavisinin gerekli görüldüğü durumlarda göz içi yüksek basıncını azaltmak için reçete edilir. İlacın içeriğinde etki mekanizmalarıyla birbirini tamamlayan Bimatoprost ve Timolol olan iki etken madde göz içinde oluşan sıvı miktarını azaltıcı, gözden akan sıvının dışarıya akışını arttırıcı etkileriyle göz içi yüksek basıncını azaltır.  BIMASOPT, görme yeteneğini etkileyen göz tansiyonu (glokom)  ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.

 

BIMASOPT Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BIMASOPT, göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) ya da tek başına Bimatoprost içeren göz damlasının yeterli olmadığı, glokomun kombine tedavisinin gerekli görüldüğü durumlarda göz içi yüksek basıncını düşürmek için kullanılır.
 3. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan astım hastalığı ya da KOAH gibi bir solunum hastalığınız varsa , daha önceleri bu hastalıkları geçirdiyseniz;  ya da kalp yetmezliğiniz, kalp ritim bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da aşırı aktif troidiniz, düşük kan şekeri veya solunumla ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da kalp hastalığınız, düşük kalp ritmi, kalp ve dolaşım probleminiz varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız ve doz atlaması yapmayınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını durdurmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez hale gelir ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 6. Diğer göz damlaları veya göz merhemi  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 7. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini rengini değiştirebileceğinden ve gözde tahrişe sebebiyet verebileceğinden ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 8. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. Kullanımı kirpik uzamasına, kirpik renginin koyulaşmasına, göz kapağı çevresindeki derinin koyulaşmasına, gözün renkli kısmının (iris) koyulaşmasına sebep olabilir. Bu değişiklikler tedavi sonrasında kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde ve kirpiklerde  renk değişimi olabilir, diğer gözle fark oluşabilir.
 10. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 11. •18 yaşından küçük hastalarda kullanılması önerilmemektedir.
 12. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

BIMASOPT Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz . Bir damla gelecek şekilde yavaşça sıkınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişeyi kapatınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun hiç bir yüzeye temas etmemesi gerekir.
 3. Günlük önerilen doz : Etkilenen gözünüze veya her iki gözünüze günde 1 kez (sabahları) 1 damla damlatınız. Ancak doktorunuz ilacı sabah yerine akşam damlatmanızı da önerebilir.
 4. Damlayı her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 5. İlacın ambalajı açıldıktan sonra 4 hafta içinde tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimi, kirpiklerde uzama, gözde  kızarıklık, batma, yanma, kaşıntı, ışığa karşı hassasiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bimatoprost, Timolol
İlaç Marka İsmi: BIMASOPT Göz Damlası

BIMASOPT Göz Damlası Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir