Benzapen-LA Enjeksiyonluk Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Benzatin benzilpenisilin’dir. Benzapen-LA Enjeksiyonluk Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu cinsel yollarla bulaşan hastalıklar( frengi , bel soğukluğu gibi), romatizmal ateşi önleyici ve  üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici penisilin grubu bir antibiyotiktir.

Benzapen-LA Enjeksiyonluk Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu cinsel yollarla bulaşan hastalıklar( frengi , bel soğukluğu gibi), romatizmal ateşi önleyici ve  üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici penisilin grubu bir antibiyotiktir.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 5. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlilleri yaptırmanız gerekebilir. Böbrek fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne sütüne geçer, emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Benzapen-LA Enjeksiyonluk Toz İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlaç kas içine enjekte edilmek suretiyle uygulanır. İlacın  enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektirir. Yapılacak en ufak bir hata çok büyük problemlere yol açabilir. Bu sebeple  enjeksiyon uygulamasında mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sulu ve kanlı ishal,  soluk cilt, güçsüzlük, halsizlik, alışılmadık kanama veya çürük oluşumu gibi yan etkilerden herhangi biri  görülürse  ilacı kullanmayı durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Benzatin benzilpenisilin

İlaç Marka İsmi:  Benzapen-LA Enjeksiyonluk Toz İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir