Benison Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Difenhidramin hidroklorür’dir. Benison Ampul, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir ilaçtır. Ağız yoluyla tedavi uygulanamayan, ani gelişen ve şiddetli haldeki alerjik reaksiyonlar; kan nakline bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlar;  taşıt tutmasında (hareket hastalığı) görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi; ölüme dahi yol açabilen şiddetli alerjik reaksiyonlarda diğer ilaçlara yardımcı olarak kullanılır.

Benison Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir ilaçtır.
 3. Eğer mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin oniki parmak bağırsağa açılan bölümünde tıkanıklık, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid, dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, 60 yaş üzerinde iseniz ve  alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Bu ilaç 2 yaşın altındaki çocuklara uykuya yardımcı olarak  verilmemelidir.
 6. Bu ilacı yeni doğmuş bebeklerde ve prematüre bebeklerde kullanmayınız.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk ve baş dönmesi hissini daha da arttırmaktadır.
 8. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkilerine maruz kalma riskiniz daha yüksektir.
 9. İlacın kullanımı sırasında dikkat gerektiren aktiviteleri yapmamalısınız. Eğer makine ve araç kullanacaksanız ya da tehlikeli aktiviteleri yapacaksanız bu ilacı kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Benison Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine veya  toplardamar içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Koordinasyon bozukluğu, ışığa hassasiyet, uyuşukluk, yorgunluk, baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide ağrısı, mide bulantısı, idrar yapmada zorluk, kabızlık, ishal gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde acil yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Difenhidramin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Benison Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir