AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Brinzolamid ve Timolol‘ dur. AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz içindeki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir ve bu da görmemizde hasar meydana getirir. AZARGA, gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) ya da tek başına Brinzolamid içeren göz damlasının yeterli olmadığı, glokomun kombine tedavisinin gerekli görüldüğü durumlarda göz içi yüksek basıncını azaltmak için reçete edilir. İlacın içeriğinde etki mekanizmalarıyla birbirini tamamlayan Brinzolamid ve Timolol olan iki etken madde göz içinde oluşan sıvı miktarını azaltıcı, gözden akan sıvının dışarıya akışını arttırıcı etkileriyle göz içi yüksek basıncını azaltır. AZARGA, görme yeteneğini etkileyen açık açılı göz tansiyonu (glokom)  ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.

 

AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AZARGA, göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına beta blokör göz damlasının (timolol etkin maddeli göz damlası) ya da tek başına Brinzolamid içeren göz damlasının yeterli olmadığı durumlarda glokomun kombine tedavisinde yüksek göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.
 3. Eğer  saman nezlesi, öksürük gibi alerjik solunum yolu rahatsızlıklarınız  varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Göz kuruluğu ya da diğer göz problemleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu söyleyiniz.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız ve doz atlaması yapmayınız. Hekiminizle görüşmeden tedavinizi durdurmayınız.
 6. Diğer göz damlaları veya göz merhemi  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 7. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı lenslerin rengini değiştirebileceğinden ve gözde tahrişe sebebiyet verebileceğinden ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 8. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 9. İlacı uyguladığınızda geçici görme zayıflığı meydana gelebilir. Araba veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin düzelmesini bekleyiniz.
 10. •Yaşı 18 in altındaki hastalarda kullanılması sakıncalıdır.
 11. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.  Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz . Bir damla gelecek şekilde yavaşça sıkınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişeyi kapatınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun hiç bir yüzeye temas etmemesi gerekir.
 3. Günlük önerilen doz: Sabahları 1’er damla, akşamları 1’er damla damlatılır.
 4. Damlayı her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 5. İlacın ambalajı açıldıktan sonra 4 hafta içinde tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize başvurunuz.
 2. Ağız tadında bozukluk, gözde ağrı, kaşıntı, akıntı, kuruluk, batma sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Brinzolamid, Timolol
İlaç Marka İsmi: AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası

AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası Kullanma Talimatı


AZARGA Steril Süspansiyon Göz Damlası Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir