ADALAT CRONO Kontrollü Salım Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Nifedipin’dir. ADALAT CRONO Kontrollü  Salım Tableti, kan damarlarını (toplardamar ve atardamar) gevşeterek, kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. Kan basıncını düşürüp, kan akışını  düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacıdır.  Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ve anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılır.

ADALAT CRONO Kontrollü  Salım Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan basıncını düşürüp, kan akışını  düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacıdır.  Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ve anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız (siroz) ve koroner arter hastalığınız varsa veya  konjestif kalp yetmezliği, düşük tansiyon ya da sindirim problemleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı  güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 5. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez dolayısıyla tansiyonunuz yükselse bile farkedemiyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 6. Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Bu ilaç greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli durumlara yol açabilir. Doktorunuza danışmadan diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını artırmayınız veya azaltmayınız.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 10. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan  kullanmayınız. Bu ilaç, emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ADALAT CRONO Kontrollü  Salım Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, bayılacakmış gibi hissetme, göğüs ağrısı, terleme, psikoz, sarılık, bacaklarda ve ayak bileklerin şişme gibi yan etkiler görüldüğünde, ilacın alımını durdurup, tıbbi için  acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Nifedipin

İlaç Marka İsmi: ADALAT CRONO Kontrollü  Salım Tableti

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort