ZOXAPAR 20 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Paroksetin’dir. ZOXAPAR 20 mg Film Tablet, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir. Agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluk; depresyon tedavisi ve nükslerinin önlenmesi;  obsesif – kompülsif bozukluk ; sosyal anksiyete bozuklukları (sosyal fobi), genel anksiyete bozuklukları (genel endişe, kaygı ve gerginlik hali) ve travmaya bağlı stres bozukluğu  durumlarının tedavisinde kullanılır. Bu rahatsızlıklar beyinde serotonin adı verilen kimyasal maddenin düzeyinin azalmasından dolayı ortaya çıkabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında beyindeki serotonin düzeyi artar.

•Obsesif – Kompülsif Bozukluk (OKB) : Mantık dışı düşüncelerin ve korkuların (takıntıların) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır.
Obsesyon (takıntı) kisiyi tedirgin eden, irade disi gelisen ve engellenemeyen, yinelenen dusuncelerdir.   Kompulsiyon (zorlantı) ise bu takıntılı dusunceleri yok etmek için irade dışı gelişen tekrarlanan davranışlardır. Örneğin kişinin dokunduğu herşeyin kirli olduğunu devamlı ve engellenemez bir sekilde düsünmesi takıntı;  dokunduğu herseyden elinin kirlendiğini düşünmesi sonucu devamlı ellerini yıkaması zorlantıdır.
Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler  takıntılarının gerçek dışı veya mantıksız olduğunun farkındadırlar, fakat kendilerini durduramazlar. Bu tekrarlanan düşünceler  ve alışkanlığa dönüşmüş davranışlar kişinin gününden saatler çalarak günlük işlerini yapmasını engeller.
Agorafobili panik bozukluk: sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma.

Zoxapar 20 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZOXAPAR, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 5. İlacın kullanımına başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 haftayı bulabilir. Hastalığınızın çeşidine göre bu süre daha da uzun sürebilir. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı, hastalık belirtilerinin tekrarlamaması için doktorunuzun önerdiği sürece kullanmaya devam ediniz. Kullanımını aniden bırakmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 7. •18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı,  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu, gözde yüksek tansiyon, manik atak, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 9. Tedaviniz sırasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Tedaviniz süresinde alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Zoxapar 20 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, hasta hissetme, baş ağrısı, sersemlik, tedirginlik, huzursuzluk, terleme, görmede bulanıklık, ağız kuruluğu, esneme, kilo alma veya zayıflama, iştahsızlık, ishal veya kabızlık, anormal rüyalar görme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Paroksetin
İlaç Marka İsmi: ZOXAPAR 20 mg Film Tablet

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir