ZOMIG 2,5 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Zolmitriptan’dır. ZOMIG 2,5 mg Film Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir migren ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır. ZOMIG, aura  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının tedavisinde kullanılır.

Aura: hastalık nöbetinin geleceğine dair kişinin hissettiği öncü belirti.
Auralı Migren : önceden veya migrenle birlikte görülen görmede bulanıklık, göz kararması, görme alanında yanıp sönen ışıklı noktalar, çizgiler, patlayan ışıklar, kıvılcımlar , deride karıncalanma hissi, daha seyrek olarak da halüsinasyonlar, konuşmada güçlük, kaslarda güçsüzlük, sıkıntı, bulantı  gibi belirtilerle seyreden migren türüdür. Auralar baş ağrısı başlamadan 20-40 dakika kadar sürer. Genellikle auraların bitmesini takiben şiddetli baş ağrısı başlar. Çok nadir bazı kişiler sadece auralı migren atağı yaşar, baş ağrısı hiç görülmez.
•Aurasız migren : 4-72 saat süren ataklarla kendini gösteren ve tekrarlayan  baş ağrısı.
Kişiye tanı konulabilmesi için baş ağrısının tipik özelliklerinden en az ikisi olmalıdır.
1- Tek taraflı baş ağrısı
2-Zonklayıcı baş ağrısı
3-orta şiddette veya şiddetli baş ağrısı
4-Baş ağrısı sebebiyle günlük aktiviteleri yapamaması veya zorlanması , günlük fiziksel aktivite ile baş ağrısının artması. Bununla birlikte bulantı veya kusma, ses ve ışığa hassasiyet durumlarından biri olmalıdır.

 

ZOMIG 2,5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZOMIG, migren atağı sırasında ne zaman alınırsa alınsın aynı derecede etki gösterir.  Ancak yine de migren atağı başlar başlamaz mümkün olduğunca erken alınız.
 3. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya migren için başka bir ilaç kullanıyorsanız ya da kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) öykünüz varsa ya da migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 4. Kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer rahatsızlığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü ya da  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 5. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe sebep olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız. 
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ZOMIG 2,5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Migren atağı başladığını hissettiğiniz an 1 tablet alınız. İki saat sonra migreniniz geçmediyse 1 tablet daha alabilirsiniz.
 4. • 24 saatte 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuklama, yorgunluk hissi, halsizlik güçsüzlük, çarpıntı,  el ve ayak parmaklarında karıncalanma, kas güçsüzlüğü veya kas ağrısı, sıcaklık hissi, yüzde kızarma ve boğazda daralma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Zolmitriptan
İlaç Marka İsmi: ZOMIG 2,5 mg Film Tablet

ZOMIG 2.5 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


zomig-25-mg-film-tablet-kullanma-talimati

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir