Zolax 50 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Flukonazol‘ dur. ZOLAX 50 mg Kapsül, mantarların büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için uygundur. ZOLAX, ağız, boğaz, yemek borusu, kalp, akciğerler, karın zarı, idrar yolları ve kan dolaşımı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar ile ayak mantarı (tinea pedis), el mantarı (tinea manum), tırnak mantarı (tinea unguium) gibi deri enfeksiyonlarının tedavisinde; Candida kaynaklı genital bölge mantar enfeksiyonu tedavisi, AIDS li hastalarda ve kemik iliği nakli geçiren veya kanser tedavisi gören hastalarda  mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde;  Cryptococcus’dan kaynaklanan bir enfeksiyonun  (AİDS hastalarında) tekrarlarının önlemesi; ayrıca bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan hastaların bir mantar enfeksiyonu kapmasını önlemek için kullanılır.

 

ZOLAX 50 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
  2. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da herhangi bir kalp ritim bozukluğu, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi bir  ya da bir kaçı var ise;  ZOLAX kapsül kullanmadan önce hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.
  3. Eğer mide rahatsızlığı için sisaprid alıyorsanız; alerji tedavisi için terfenadin veya astemizol alıyorsanız; kalp ritim bozukluğu için kinidin etken maddeli bir ilaç alıyorsanız veya şizofreni hastalığı için pimozid alıyorsanız; bu ilaçlardan herhangi biriyle ZOLAX kapsül kullanmayınız.
  4. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
  5. Hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza durumu söylemelisiniz. Hamileyken ZOLAX kapsül kullanımı, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ZOLAX 50 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir. ZOLAX’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız. ZOLAX alımı yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber yutunuz. ZOLAX, aç veya tok karnına alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. ZOLAX alırken, şiddetli karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, ishal, baş ağrısı ve deride döküntü  yaygın yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flukonazol
İlaç Marka İsmi: ZOLAX 50 mg Kapsül
ZOLAX, sırasıyla; Antienfektifler, Sistemik Antimikotikler, Triazol türevleri ve flukonazol şeklinde sınıflandırılmış olup, J02AC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ZOLAX 50 mg, SANOVEL İLAÇ SANAYİ  firmasının ürünüdür

ZOLAX 50 mg Kapsül’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


Zolax-50-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

ZOLAX 50 mg Kapsül’ün kısa ürün bilgisi

ZOLAX 50 mg Kapsül'ün kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir