Zofran Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ondansetron hidroklorür’dür. Zofran Ampul, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyerek mide bulantısı ve kusmayı önleyen bir ilaçtır. Kanser hastalarında, kemoterapi ve radyasyon terapisi sebebiyle oluşabilecek mide bulantısı ve kusma durumlarının önlenmesi ve ameliyat sonrası oluşabilecek mide bulantısı ve kusmayı engellemek için kullanılır.

Zofran Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyerek mide bulantısı ve kusmayı önleyen bir ilaçtır. Kanser hastalarında, kemoterapi ve radyasyon terapisi sebebiyle oluşabilecek mide bulantısı ve kusma durumlarının önlenmesi ve ameliyat sonrası oluşabilecek mide bulantısı ve kusmayı engellemek için kullanılır.
  3. Eğer  karaciğer hastalığınız ya da kişisel veya ailesel uzun QT sendromu öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  4. İlacın kullanımı sırasında kalp atışlarında yavaşlama, düşük tansiyon, nefes darlığı, endişe hali, görme bulanıklığı ya da bayılacakmış gibi hissetme, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi ciddi yan etkiler görülebilir. Eğer bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşırsanız ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
  5. Bu ilacı kemoterapi görmediğiniz günlerde kullanmayınız.
  6. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Zofran Ampul’ün Kullanım Şekli :

  1. ZofranAmpul de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Zofran ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  2. Doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Kalp atışlarında yavaşlama, düşük tansiyon, nefes darlığı, endişe hali, görme bulanıklığı ya da bayılacakmış gibi hissetme, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde, ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Ondansetron
İlaç Marka İsmi: ZOFRAN 8 mg/4 ml enjeksiyonluk / infüzyonluk çözelti; ZOFRAN 4 mg/2 ml enjeksiyonluk / infüzyonluk çözelti
Sırasıyla, Sindirim Sistemi ve Metabolizma; Bulantı ve Kusmada Kullanılan İlaçlar, Serotonin (5HT3) antagonistleri ve ondansetron hcl olarak sınıflandırılmış şekilde, A04AA01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz Zofran, SANDOZ İLAÇ SANAYİ  firmasının ürünüdür.
Zofran 8 mg/4 ml ve 4 mg/2 ml için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (Endikeleri, Zofran ampul ne ilacıdır; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi Zofran Ampul hakkında bilinmesi gereken hususları içerir.)
ZOFRAN 8 mg-4 ml enjeksiyonluk-infüzyonluk çözelti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
ZOFRAN 8 mg-4 ml enjeksiyonluk-infüzyonluk çözelti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

ZOFRAN 4 mg-2 mL IM-IV enjeksiyonluk-infüzyonluk çözelti kısa ürün bilgisi
ZOFRAN 4 mg-2 mL IM-IV enjeksiyonluk-infüzyonluk çözelti kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir