ZITROMAX Süspansiyon

ZITROMAX süspansiyon nedir ve endikasyon bilgisi :

ZITROMAX 200mg/5ml oral süspansiyon (şurup), içinde makrolidler grubundan Azitromisin isimli etken maddeyi ihtiva eden bir antibiyotiktir ve vücut içerisindeki bakterilerle savaşır. ZITROMAX şurup, yüz sinüslerin iltihaplanması, bronşit, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması), Streptococcus pyogenes’in yol açtığı farenjit-tonsillit, otitis media gibi üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları tedavisinde,  bulaşıcı bir hastalık olan impetigo tedavisi, doku ve cilt enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde; ZITROMAX başkaca;  cinsel yolla geçen chlamydia trachomatis isimli bakterinin yol açtığı  bel soğukluğu (gonore), rahim ağzı bölgesinin iltihaplanması (serviks), prostat iltihabı (prostatit), üretrit, testis iltihabı, makat iltihabı (proktit) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

ZITROMAX Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZITROMAX, mantar virüsünün sebep olduğu enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda kullanılmaz.
 3. ZITROMAX‘ ı  almadan önceki ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, magnezyum veya alüminyum içeren tabletleri almaktan kaçınınız. Birlikte kullanılmaları halinde ilacın etkinliği azalmaktadır.
 4. Eğer antasitlerle birlikte kullanımı gerekiyorsa, antasitlerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.
 5. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya  karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, ZITROMAX‘ ı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz ya da kalp ritm düzensizliğiniz varsa,  ZITROMAX süspansiyonu almadan önce bu konuda hekimle görüşünüz.
 7. ZITROMAX’la tedavide kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtileriniz iyileşebilir.
 8. ZITROMAX kullanımı ishale sebep olabilir. Tedaviniz sırasında aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon başlangıcının belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 9. Bu ilaç cildinizi güneşe karşı daha duyarlı duruma getirebilir. ZITROMAX’la tedavi görürken, güneş ışıklarından veya yapay UV ışınlarından korununuz. Dışarı çıkmanız halinde güneş kremi ve koruyucu giysi kullanınız. 
 10. ZITROMAX Şurup, 6 aylıktan küçük bebeklere verilmemelidir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan ZITROMAX kullanmayınız.
 12. Eritromisin, troleandomisin, klaritromisin,diritromisin. siklosporin, varfarin sodyum, diltiazem hidroklorür, teofilin, pimozid, fenitoin, digoksin, karbamazepin, nimodipin, nifedipin,  ritonavir, indinavir, verapamil hidroklorür, atorvastatin, pravastatin sodyum, felodipin, fluvastatin, simvastatin, ergotamin tartrat etken maddeli ilaçlardan herhangi biriyle tedavi görüyorsanız; hekiminizi haberdar edin. Çünkü yukarıda sıralanan ilaçlar ZITROMAX‘la etkileşebilir.

 

ZITROMAX Süspansiyon nasıl kullanılır, kullanım şekli :

 1. Doktorunuz  ZITROMAX şurubu nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. ZITROMAX‘ı yemek yemeden bir saat önce veya yemek yedikten iki saat sonra aç karnına kullanılması önerilir.
 3. İlaç şişesindeki içindeki tozu çözündürmek için önceden kaynatıp soğuttuğunuz suyu, Şişenin içindeki tozu çözündürmek için şişe üzerindeki çizgiye gelmeyecek şekilde tozun üzerine dökünüz. Ağzını kapatıp çalkalayın. Daha sonra tam çizgi hizasına gelecek kadar şişenin içine su koyup tekrar çalkalayın. Böylece ilaç içilecek duruma gelmiştir. Suyla çözündürülen ZITROMAX Şurubun her 5 ml’si:  200 mg Azitromisin’e eşdeğer Azitromisin dihidrat ihtiva eder.
 4. İlaç çalkalanmadan kullanılmamalıdır. Dozun doğru miktarda alınmasını sağlamak için şurubun yanında bulunan ölçüm kaşığıyla ölçülerek içilmeli,  yemek kaşığıyla alınmamalıdır.

 

ZITROMAX 200mg/5ml oral süspansiyon Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca alerji durumunda acil yardım için bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçilmelidir.
 2. Göğüs ağrısı, kalp ritminde düzensizlik; boğazda ağrı, ateş, ciltte kaşıntı, kırmızı döküntü, veya soyulma; kanlı veya aşırı sulu ishal; midede bulantı veya ağrı, üşüme, iştahta azalma, çamur- kil rengi dışkı, koyu idrar, sarılık (cilt renginde ve gözlerde sararma); ZITROMAX‘ın ciddi  ve nadir görülebilecek etkileridir. Bunlardan birisini kendinizde gözlemlerseniz: hemen doktorunuzu arayınız ve bir sağlık kuruluşundan acil yardım desteği alınız.
 3. Midede hafif şiddette bulantı, ağrı, kusma, ishal, kabızlık, sinirlilik, uyku düzensizliği, baş ağrısı, baş dönmesi; yorgun hissetme, vajinal kaşıntı veya akıntı; cilt döküntüsü; kulak çınlaması; tat ve koku alma duyusunda azalma; ZITROMAX‘ın hafif  ve geçici yan etkileridir.

 

Ruhsat Sahibi : Pfizer İlaçları Ltd. Şti
Muallim Naci Cad. No:55 34347 Ortaköy-İSTANBUL
Tel : 0 212 310 70 00
Faks : 0 212 310 70 58

 

İlaç Etken Maddesi:  Azitromisin
İlaç Marka İsmi: ZITROMAX 200mg/5ml oral süspansiyon

ZITROMAX 200mg/5ml oral süspansiyon kullanma talimatı


ZITROMAX 200mg-5ml oral süspansiyon kullanma talimatı


ZITROMAX 200mg/5ml oral süspansiyon kısa ürün bilgisi

ZITROMAX 200mg-5ml oral süspansiyon kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir