ZITROMAX 500 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. ZITROMAX 500 mg Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. ZITROMAX, sinüzit, bronş iltihabı, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) gibi göğüs, boğaz ve burun  enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit-tonsillit tedavisinde penisilin alerjisi varlığında, apse veya çıban gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında ve  Chlamydia adlı organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 

ZITROMAX 500 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Eritromisin, troleandomisin, klaritromisin,diritromisin. siklosporin, varfarin sodyum, diltiazem hidroklorür, teofilin, pimozid, fenitoin, digoksin, karbamazepin, nimodipin, nifedipin,  ritonavir, indinavir, verapamil hidroklorür, atorvastatin, pravastatin sodyum, felodipin, fluvastatin, simvastatin, ergotamin tartrat etken maddeli ilaçlardan herhangi biriyle tedavi görüyorsanız; hekiminizi haberdar edin. Çünkü yukarıda sıralanan ilaçlar ZITROMAX Tablet ile etkileşebilir.
 2. ZITROMAX, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. ZITROMAX‘ ı  almadan önceki ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, magnezyum veya alüminyum içeren tabletleri almaktan kaçınınız. Birlikte kullanılmaları halinde ilacın etkinliği azalmaktadır.
 4. ZITROMAX Tablet ile antasitlerin beraber kullanılması durumunda; ZITROMAX ilaçla antiasit alımı arasında en az 2 saatlik bir ara olmalıdır.
 5. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya  karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, ZITROMAX Tablet’i kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz ya da kalp ritm bozukluğunuz varsa, ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 7. ZITROMAX Tabletle tedaviniz sürerken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 8. ZITROMAX Tablet, grip veya mantar gibi virüs enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 9. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir. Tedaviniz sırasında aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon başlangıcının belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

ZITROMAX 500 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemek yemeden bir saat önce veya yemek yedikten iki saat sonra aç karnına kullanılması önerilir.
 3. Chlamydia trachomatis, Haemophilus ducreyi veya duyarlı Neisseria gonorrhoeae bakterisine bağlı cinsel yolla geçen enfeksiyonlarda: bir defa 1000 mg; diğer enfeksiyonlarda üç gün ardı ardına günde bir defa 500 mg’lık ZITROMAX Tablet; S.Pyogenes’in sebep olduğu tonsillit ve farenjitte: beş gün ardı ardına günlük önerilen dozlar şu şekildedir: 1 gün 500 mg’lık 1  tablet, iki-üç-dört -beşinci günlerde günde bir defa 250 mg’lık (yarım tablet) dozlarda ZITROMAX uygulanır.
 4. 45 kilodan daha az olan çocuklara ilacın şurup formu verilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca alerji durumunda acil yardım için bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp ritminde düzensizlik; boğazda ağrı, ateş, ciltte kaşıntı, kırmızı döküntü, veya soyulma; kanlı veya aşırı sulu ishal; midede bulantı veya ağrı, üşüme, iştahta azalma, çamur- kil rengi dışkı, koyu idrar, sarılık (cilt renginde ve gözlerde sararma); ZITROMAX Tablet’in ciddi  ve nadir görülebilecek etkileridir. Bunlardan birisini kendinizde gözlemlerseniz: hemen doktorunuzu arayınız ve bir sağlık kuruluşundan acil yardım desteği alınız.
 3. Midede hafif şiddette bulantı, ağrı, kusma, ishal, kabızlık, sinirlilik, uyku düzensizliği, baş ağrısı, baş dönmesi; yorgun hissetme, vajinal kaşıntı veya akıntı; cilt döküntüsü; kulak çınlaması; tat ve koku alma duyusunda azalma; ZITROMAX Tablet’in hafif  ve geçici yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Azitromisin dihidrat
İlaç Marka İsmi: ZITROMAX 500 mg Film Tablet

 

ZITROMAX 500 mg Film Tablet kullanma talimatı


ZITROMAX 500 mg Film Tablet kullanma talimatı


ZITROMAX 500 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

ZITROMAX 500 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir