ZEFFIX 100 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Lamivudin’dir. ZEFFIX 100 mg Film Tablet, Hepatit B  virüsü hücrelerinin çoğalmasını önleyici/baskılayıcı  etkisi (antiviral) yüksek olan bir ilaçtır.  Kronik hepatit B’li  ve hepatit B  virüsü  (HBV) taşıyan 2 yaş ve üzeri hastaların tedavisi için kullanılır.

ZEFFIX 100 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik hepatit B’li  ve hepatit B  virüsü  (HBV) taşıyan 2 yaş ve üzeri hastaların tedavisi için kullanılır.
 3. Tedaviniz bittikten sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  doktorunuzla iletişime geçip kontrol ettiriniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerinizde semptomlar gelişebilir.
 4. İlacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla Hepatit B virüsünü başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında Hepatit B virüsünü bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, tıraş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. İlacın kullanımı vücudunuzda  enfeksiyonlarla  savaşan kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma esnasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırınız.
 6. İlacın kullanımının, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Eğer ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya karaciğer nakli olmuşsanız ya da böbrek yetmezliğiniz  varsa veya kanser kemoterapisi gibi bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanıyorsanız, hamile iseniz ya da emziriyorsanız;   doktorunuzu bilgilendirmeden kullanmayınız.
 8. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı pankreas ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ZEFFIX 100 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karaciğer enzimlerinde (ALT) artış, deride döküntü ve kaşıntı, kramplar, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma,   halsizlik, yorgunluk yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Lamivudin

İlaç Marka İsmi: ZEFFIX 100 mg Film Tablet

ZEFFIX 100 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


zeffix-100-mg-film-tablet-ilac-prospektusu

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir