Yarık Damak, Yarık Dudak

Halk arasında tavşan dudak olarak da adlandırılan bu hastalık, embriyolojik dönemde çeşitli sebeplerden dolayı bebeğin yüzündeki yapıların tam olarak birleşememesi durumlarında ortaya çıkabilir.

Fetüsün dudak şeklini tamamlaması 4 ile 5 haftada, damak yapısının tamamlanması ise 9 ila 12 hafta arasında meydana gelir, fetüsün dudak ve damak yapıları 12.haftaya kadar tamamlanması gerekir.Eğer ilgili bölgedeki hücreler birleşimini sağlayamadıysa bebekte bu yarık damak-dudak gelişim bozukluğu ortaya çıkar.

Yarık Dudak ve Damak Sebepleri

Bu anomalinin ortaya çıkmasında, hem genetik etkenler hem de çevresel etkenler önemlidir. Yarık dudak ve damak hastalıklarının yüzde 5 ile 10’u genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Eğer aile içinde yarık dudak bozukluğuna sahip bir birey varsa bu risk artmaktadır. Eğer aile içinde böyle bir örnek yoksa, yarık mutant genler ve kromozomal delesyonlarla ya da trisomy D ve trisomy E gibi sendromal anomalilerle birlikte izole genetik anomali ile ortaya çıkabilir.¹

Çevresel etkenler genetik faktörlere oranla bu bozuklukta daha önemli bir etki oluştururlar. Örneğin anne hamilelik döneminin ilk 12 haftasında kızamıkçık hastalığı geçirdiyse, bu yarık oluşumuna sebep olabilir. Ya da çeşitli vitamin eksikliği, ve sigara içimi de buna neden olabilir.

Yarık Dudak- Damak Tedavisi için internet üzerinden adresler;

Tedavi olmak isteyenler için araştırdık;

http://www.estetiks.net/yarik-dudak-yarik-damak.html

http://www.okmeydani.gov.tr/index.php?area=1&p=static&page=saglik_rehberi_yarik_damak_dudak

http://www.kutlusevin.com/dudaky.html

Anasayfa

http://www.drsukruyazar.com/dudak-ve-damak-yarigi,DP-161.html

Yarık Damak ve Yarık Dudak Resimleri:

yarık dudak anne karnındaki bevek yarık dudak resmi yarık dudak ve damak

Yarık Damak ve Yarık Dudak Ameliyatı ile İlgili Videolar:

http://www.youtube.com/watch?v=KIPL52wGu0Q

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir