X-M Diet Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sennozid A+B Kalsiyum‘ dur. X-M DIET Çözelti, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır. Bağırsaklardaki kasların kasılmalarını sağlayarak bağırsak hareketlerini arttırıcı, bağırsak içeriğinin geçişini hızlandırıcı etkilere sahiptir. Bu etkiler dışkıyı yumuşatır ve dışarıya atılmasını kolaylaştırır. X-M DIET, bağırsaktaki kasların fonksiyon bozukluğu, zayıflığı ve normal geriliminin kaybolması sonucu bağırsak hareketlerinin gevşemesi ile belirgin bağırsak atonisi, yaşlılarda veya yatağa bağımlı hastalarda ya da hamile bayanlarda ortaya çıkan kabızlıkta, kullanılan ilaçlara veya basura ya da sinirsel sebeplere bağlı kabızlık varlığında; başkaca rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi gibi tetkiklerde bağırsağın içindeki kitle veya lezyonların rahatça görülebilmesi için bağırsak temizliğinde de kullanılmaktadır. Faydasını görmeniz yaklaşık 5-6 saati bulabilir. Sürekli kullanımı bağırsaktaki kasların normal kasılmasının tembelleşmesine sebep olabilir, hastalar bu konuda uyarılmalıdır.

X-M DIET Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. X-M DIET, halk arasında peklik veya kabızlık olarak da bilinen konstipasyonda (normal dışkılama aralıklarında uzama ve dışkılamanın güçlükle yapıldığı durumlarda) kullanılmaktadır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik gözlemlediyseniz ve bu durum 10-15 gündür devam ediyorsa, bir müshil ilacı kullanmadan önce sebebini öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olunuz.
 4. X-M DIET, dışkılamanın çok geciktiği ve gerekli olduğu zamanlarda kullanılmalıdır. Aksi halde devamlı kullanmak bağımlılık yapabilir. Müshil bağımlılığa, kronik kabızlığa ve bağırsağın normal işlevlerini yitirmesine neden olabilir. Dolayısıyla bu ilacı kullanırken azami 7 günü aşmamalısınız.
 5. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 gün içerisinde bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. İlacın kullanımını kesip, acilen hekiminize müracaat ediniz.
 6. Eğer diyabet hastasıysanız veya kalp hastalığınız varsa ya da kan dolaşımı ile ilgili bir hastalığınız varsa; hekiminize sormadan bu ilacı içmemelisiniz.
 7. İlacın alımından sonra makatınızdan kan gelmesi veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen hekiminizle görüşünüz.
 8. Eğer apendiks iltihabı şüpheniz ya da bağırsak tıkanıklığı belirtileri veya sebebi belli olmayan makat kanamanız varsa; kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilir.
 9. Mideniz için asit azaltıcı ilaç kullanıyorsanız, ilacınızı  asit azaltıcı ilaçlardan 2-3 saat sonra veya önce alınız.
 10. Tedaviniz süresince hergün bol miktarda sulu gıdalar ve su içmekte fayda vardır.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanılmaması gerekir.

X-M DIET Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. X-M DIET, yanlış veya size söylenilenden fazla kullanıldığında hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Akut veya kronik kabızlıklarda, gece yatmadan önce; erişkinlere : 2 ölçek ; 6-12 yaş arası : 1 ölçek;
  2-6 yaş arası çocuklara : sabahleyin 1/2 ölçek veya bir ölçek uygulanır.
 3. Radyolojik muayene ve cerrahi müdahaleye hazırlıkta hekimin tavsiyesine uyarak kullanılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. X-M DIET ilacını kullanırken zor nefes alıp verme, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumla karşılaştığınızda acilen hekiminizi haberdar ediniz ve acil desteğe ihtiyacınız olabileceği için hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 2. İlacın kullanılmasına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

İlaç Etken Maddesi: Sennozid A+B Kalsiyum
İlaç Marka İsmi: X-M DIET Çözelti

X-M DIET Solüsyon kullanma talimatı


X-M DİET Çözelti
Oral yoldan uygulanır.
• Etkin madde: 5 ml çözelti 7,5 mg Sennozit A+B içerir.
•Yardımcı maddeler: Sodyum bikarbonat, sodyum metil paraben, sodyum propil paraben, potasyum sorbat, disodyum hidrojen fosfat, sitrik asit, sorbitol, tutti frutti esansı, hidroklorik asit ve saf su.
Bu Kullanma Talimatında:
1. X-M DİET nedir ve ne için kullanılır?
2. X-M DİET kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. X-M DİET nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. X-M DİET’ in saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. X-M DİET nedir ve ne için kullanılır?
X-M DİET, kızıl-kahverengi renkte çözelti formunda bir ilaçtır ve 5 ml’sinde 7,5 mg sennozit A+B ihtiva eder.
75 ml, 150 ml ve 250 ml’lik bal renkli cam şişeler halinde piyasada bulunmaktadır.
X-M DİET, “kontakt (uyarıcı) laksatifler” denilen, kabızlık tedavisinde kullanılan bir ilaç grubuna dahildir. Etkisini; alındıktan sonraki 5-6 saat içerisinde göstermeye başlar.
Çeşitli tipteki kabızlıklarda, ameliyat öncesinde ameliyata hazırlamada ve radyolojik İncelemelerden önce bağırsakların boşaltılması amacıyla kullanılır.
2. X-M DİET kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
X-M DİET ‘i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce KULLANMA TALİMATINI dikkatlice
okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak size reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
Eğer;
• İçerdiği maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa,
• Bağırsak tembelliğiniz varsa (Atoni)
• Spastik kolonunuz (karında kramp tarzında ağrı, gaz, şişkinlik ve dışkılama bozukluğu ile seyreden uzun süreli hastalık) varsa,
• Bağırsak tıkanması veya daralması şüphesi varsa,
• Apandisit, iltihabi bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi) varsa,
• Su ve elektrolit denge bozukluğu ile şiddetli su kaybı, mide bulantısı ve kusma durumunuz varsa,
• Nedeni bilinmeyen karın ağrısı, bulantı kusma gibi belirtiler varsa,
• Bizmut ve kalsiyum içeren ilaç gruplarından birini alıyor ya da almış iseniz.
• 2 yaşın altındaki çocuklarda
• Nedeni bilinmeyen makatta kanamanız varsa veya dışkınızda kan gördüyseniz.
• Ani gelişen ve iki haftadan uzun süre devam eden dışkılama düzeni değişikliği mevcutsa,
• Hamile ya da emziriyorsanız,
• Böbrek veya kalp yetmezliğiniz varsa,
• Laksatif etkili ilaç (müshil) almaktayken hala kabızsanız X-M DİET kullanılmamalıdır.
Eğer yukarıda belirtilen durumlardan herhangi birinin size uyduğunu düşünüyorsanız X-M DİET ‘i kullanmayınız. Doktorunuza başvurunuz ve tavsiyesini alınız.
X-M DİET’ i, aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
X-M DİET ’i almadan önce lütfen aşağıdaki durumların varlığını kontrol ediniz ve herhangi birinin olması durumunda doktorunuzla görüşünüz.
Eğer;
• Böbrek hastalığınız varsa
• Enflamasyonlu bağırsak hastalığınız varsa
• Kalp rahatsızlığı ilaçları (Ör: kardiak glikozitleri, anti aritmikler ör: kinidin), QT uzamasını tetikleyen ilaçlar, diüretikler, adrenokortikosteroidler veya meyan kökü kullanıyor iseniz
• 3 günden sonra bağırsak hareketliliği yoksa
Bu tıbbi ürünü idrar kaçıran yetişkinlere uygularken uzatılmış deri-dışkı temasını önlemek için pedler daha sık değiştirilmelidir
Bu tıbbi ürünü kullanmadan önce kabızlığı kontrol altına almak için diyette değişiklik yapılması ve kitle arttırıcı ilaçların kullanılması önerilir.
Uzun süreli kullanımının bağırsak tembelliği ve su-elektrolit dengesi bozukluğu yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
X-M DİET, 1 haftadan daha uzun süreyle devamlı kullanılmamalıdır.
Ayrıca X-M DİET şiddetli su kaybına, kan basıncında düşmeye ve buna bağlı yan etkilere neden olabilir.
Eğer başka bir hastalığınız varsa, bünyeniz alerjikse ve başka herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
X-M DİET’ in yiyecek ve içecek ile kullanılması
X-M DİET’ in yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.
Hamilelik: Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız X-M DİET’ i kullanmamalısınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme : Eğer emziriyorsanız X-M DİET’ i kullanmamalısınız.
X-M DİET’ in araç ve makine kullanımı üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.
X-M DİET’ in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
X-M DİET 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Yani esasında sodyum içermediği kabul edilebilir.
X-M DİET, 5 mL’lik dozunda 1 mmol (39 mg)’dan daha az potasyum ihtiva eder; yani esasında potasyum içermediği kabul edilebilir.
X-M DİET, 5 ml’lik dozunda 0,01 g sodyum metil paraben ve 0,001 g sodyum propil paraben ihtiva eder. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
Ayrıca, X-M DİET, 5 ml’lik dozunda 0,67 g sorbitol bulunmaktadır. Bu miktar hafif derecede laksatif etkiye neden olabilir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Farklı ilaçlar arasındaki muhtemel etkileşimleri önlemek için, reçetesiz alınmış ilaçlar bile olsa, aldığınız herhangi bir diğer ilaç hakkında her zaman doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
X-M DİET, potasyum eksilmesine bağlı olarak, kalp fonksiyonu üzerinde istenmeyen etkilere ( QT uzaması) neden olan ilaçların, kardiyak glikozidler olarak bilinen kalp kasını güçlendiren (digoksin) veya kalp ritmini düzenleyen ilaçların (kinidin) etkisini artırabilir.
Diüretikler (idrar söktürücüler), steroidler (hormon içeren ürünler) ve meyan kökü ile birlikte kullanıldığında vücuttan potasyum kaybı artabilir.
Mide asidini baskılayıcı ilaçlar olan antiasitler ve simetidin ile birlikte alınmamalıdır. Bu ilaçlar, X-M DİET kullanılmadan 2 saat önce alınabilir.
X-M DİET ile birlikte kullanılan bazı ilaçlar, X-M DİET ile etkileşebilir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, özellikle doktorunuza danışınız.
 Bizmut ve kalsiyum içeren ilaçlar.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandı iseniz lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. X-M DİET nasıl kullanılır?
X-M DİET’ i her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza sorunuz.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Doktorunuz sizin için en iyi başlangıç dozunu belirleyecektir ve doz ayarlanması bireysel özelliklerinize ve aldığınız diğer ilaçlara göre değişecektir. Doktorunuz söylemedikçe dozunuzu değiştirmeyiniz.
5 ml : Bir tatlı kaşığıdır.
2,5 ml : Bir çay kaşığıdır.
Laksatif olarak;
12 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde: Akşamları yatarken 2 tatlı kaşığı verilir.
6-12 yaş arası: Bir tatlı kaşığı uygulanır.
2- 6 yaş arası: Bir çay kaşığı sabahları verilir.
Uygulama yolu ve metodu:
– Radyolojik incelemelerde ve ameliyat öncesi hazırlamada pürgatif olarak kullanılır.
– Radyolojik tetkik ve ameliyattan 14 – 16 saat önce verilmelidir.
– Doz ortalama olarak vücut ağırlığının kg’ı başına 2 mg Sennozit A+B şeklindedir.
– İlacın alımından sonra bol su içilmelidir. Tetkikten önceki akşam posalı gıdalar yenilmemelidir.
– Sadece ağızdan kullanım içindir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
X-M DİET, 2- 6 yaş arası: Bir çay kaşığı sabahları verilir. 6-12 yaş arası: Bir tatlı kaşığı uygulanır.
12 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde: Akşamları yatarken 2 tatlı kaşığı verilir.
Yaşlılarda dozaj ayarlaması gerekli değildir.
Özel kullanım durumları
Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması gerekli değildir.
Eğer X-M DİET’ in etkisinin güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla X-M DİET kullandıysanız
X-M DİET’ den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız doktorunuz veya
eczacınız ile konuşunuz.
Bu ilacın gerekenden fazla alınması veya çok uzun sürmesi zararlı olabilir. Bunun nedenleri;
– Bağırsaktaki kasın aşırı gevşekliği olarak bilinen “tembel bağırsak”. Bağırsak boşaltımının daha az olmasına neden olur. Bu da uzun süreli kabızlığa neden olabilmektedir.
– Vücuttaki sıvı ve tuz dengesizliği. Bu bağırsak kaslarının gerginliğini etkileyebilir.
Ayrıca kandaki tuz miktarını etkileyebilir.
– Kandaki düşük potasyum seviyesi (hipo-kalemi). Yorgunluğa sebebiyet verebilir, baş dönmesi, kaslarda zayıflık ve düzensiz kalp atışına neden olabilir.
– Su kaybı, susuzluk hissi ve baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca yeterli miktarda idrar atılmasını engelleyebilir.
X-M DİET’ i kullanmayı unutursanız:
X-M DİET’ i ; tetkik veya müdahaleden 14- 16 saat önce almanız önemlidir. Bununla birlikte, eğer bir ya da daha fazla dozu almayı unuttuysanız, hatırlar hatırlamaz ilacı alınız ve reçetede yazıldığı şekilde devam ediniz.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, X-M DİET’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan
etkiler olabilir.
Çok yaygın:10 hastanın en az 1’inde görülebilir.
Yaygın:10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan:100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek: 1000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek: 10000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmeyen: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor
Aşağıdakilerden biri olursa, X-M DİET’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 Yüz, dil ve dudaklarda şişme
 Nefes almada güçlük
 Deride yaygın kızarıklıkla birlikte kaşıntılı döküntüler
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunların biri sizde mevcut ise, sizin X-M DİET’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Bilinmiyor:
 Aşırı duyarlılık
 Deride döküntü
 Astım
 Kandaki gammaglobulin seviyesinin azalması
 Kandaki potasyum düzeyinin azalması
 Kilo kaybı.
 Mide bağırsak iç yüzey renginin koyulaşması
 Karın ağrısı
 Karın spazmı
 İshal
 Kaşıntı
 Lokal veya yaygın döküntü
 Tansiyon düşüklüğü
 Su dengesi ve elektrolit metabolizmasında bozukluklar
 Çomak parmak, kontrol edilemeyen kasılmalar, eklem ve kemiklerdeki aşırı büyüme
 İdrar renginin koyulaşması
5. X-M DİET’ in saklanması
X-M DİET’ i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında ve ambalajında saklanması ürün etkinliği için önemli olduğundan 25°C’nin altındaki oda sıcaklığının aşılmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra X-M DİET’ i kullanmayınız. Son kullanma tarihi belirtilen ayın son günüdür. Eğer ambalajın hasar gördüğünü fark ederseniz, X-M DİET’ i kullanmayınız.

Ruhsat sahibi: YENİŞEHİR LABORATUARI TİC. Ve SAN. LTD. ŞTİ.
Plevne Cad. No:101 06350 GÜLSEREN / ANKARA
Telefon : (0 312) 351 34 60-61
Faks : (0 312) 349 35 09
Üretim yeri: YENİŞEHİR LABORATUARI TİC. Ve SAN. LTD. ŞTİ.
Plevne Cad. No:101 06350 GÜLSEREN / ANKARA
Telefon : (0 312) 351 34 60-61
Faks : (0 312) 349 35 09


KISA ÜRÜN BİLGİSİ
1.BEŞERİTIBBİÜRÜNÜNADI : X-M DİET Çözelti
2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM
Etkin maddeler:
5 ml çözelti 7,5 mg Sennozit A+B içerir.
Yardımcı maddeler:
5 ml çözelti 4,4 mg sodyum ve 0,67 g sorbitol içerir.
Diğer yardımcı maddeler için 6. 1’ e bakınız.
3. FARMASÖTİK FORM : Çözelti
Kızıl, kahverengi çözelti
4. KLİNİK ÖZELLİKLER
4.1. Terapötik endikasyonlar
X-M DİET,çeşitli tipteki kabızlıklarda, ameliyat öncesi hazırlamada ve radyolojik incelemelerden önce bağırsakların boşaltılması amacıyla kullanılır.
4.2. Pozoloji ve uygulama şekli Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi:
Laksatif olarak;
12 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde: Akşamları yatarken 2 tatlı kaşığı verilir.
6-12 yaş arası: Bir tatlı kaşığı uygulanır.
2- 6 yaş arası: Bir çay kaşığı sabahları verilir.
5 ml : Bir tatlı kaşığıdır.
2,5 ml : Bir çay kaşığıdır.
X-M DİET 1 haftadan uzun süreli kullanılmamalıdır.
Uygulama şekli:
– Radyolojik incelemelerde ve ameliyat öncesi ameliyata hazırlamada pürgatif olarak kullanılır.
– Radyolojik tetkik ve ameliyattan 14 – 16 saat önce verilmelidir.
– Doz ortalama olarak vücut ağırlığının kg’ı başına 2 mg Sennozit A+B şeklindedir.
– İlacın alımından sonra bol su içilmelidir. Tetkikten önceki akşam posalı gıdalar yenilmemelidir.
– Sadece ağızdan kullanım içindir.
Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:
Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda etkililiği ve güvenliliği incelenmemiştir.
Pediyatrik popülasyon:
2 yaşın altındaki çocuklarda güvenliliği ve etkililiği kanıtlanmamıştır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Geriyatrik Popülasyon: X-M DİET’ in yaşlı hastalarda kullanımı ile ilgili klinik çalışma bulunmamaktadır.
4.3. Kontrendikasyonlar
• İçerdiği maddelerden herhangi birine duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.
• 2 yaşın altındaki çocuklarda,
• Kolonun iltihabi hastalıkları, karın ağrısı, spastik kolon, apandisit, bağırsak tıkanması veya daralması, atoni şüphesi, su ve elektrolit denge bozukluğu ile şiddetli dehidratasyon durumunda, mide bulantısı ve kusma durumlarında,
• Nedeni bilinmeyen abdominal semptomlarında,
• Eş zamanlı diğer laksatif ilaçlarla kullanılmamalıdır.
4.4. Özel kullanım uyarıları ve önlemleri
X-M DİET, bağırsak mukoza membranın hassasiyetini artıracağı için uzun süreli kullanılmamalıdır. Aralıklı dozlarda alınıp bağırsakların normal çalışması sağlanmalıdır. Uzun süre kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
Laksatifler şiddetli karın ağrılarında kullanılmamalıdır. Enflamasyonlu bağırsak hastalıklarında dikkatle kullanılmalıdır. 3 günden sonra bağırsak hareketliliği yoksa doktora danışılmalıdır.
Laksatif ilaçlara her gün ihtiyaç duyulursa veya karın ağrısı devam ediyorsa, bir doktora danışılmalıdır. Eğer her gün laksatif ilaçlara ihtiyaç duyulursa, kabızlık nedeni araştırılmalıdır. Laksatiflerin uzun süreli kullanımından  kaçınılmalıdır. Belirlenen doz aşılmamalıdır.
Kardiyak glikozidleri, antiaritmik tıbbi ürünler, QT uzamasını tetikleyen tıbbi ürünler, diüretik, adrenokortikosteroidler veya meyan kökü alan hastalar, bu ürünü eşzamanlı olarak almadan önce bir doktora danışmalıdırlar.
Tüm laksatif maddeler gibi, bu ürün de dışkı impaksiyonu ve teşhis edilmemiş, akut veya kalıcı gastrointestinal şikayetleri örn. karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi, bulunan hastalar tarafından, bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe alınmamalıdır. Çünkü bu belirtiler potansiyel veya mevcut bağırsak tıkanıklığı (ileus) belirtileri olabilir.
Eğer uyarıcı laksatif ilaçlar uzun süredir alınıyorsa, bağırsak fonksiyon bozukluğuna ve laksatiflere bağımlılığa neden olabilir. Bu ürün yalnızca diyet değişikliği veya hacim oluşturan ajanların uygulanması ile terapötik bir etki elde edilemiyorsa kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanım atonik, işlevsiz kolonun başlangıcını hızlandırabilir. Uzun süreli ve aşırı kullanım sıvı ve elektrolit dengesizliği ve hipokalemiye neden olabilir. Bağırsaklardaki sıvı kaybı dehidratasyona neden olabilir. Semptomlar susuzluk ve oligüri içerebilir.
Böbrek bozukluğu olan hastalar elektrolit dengesizliğine karşı dikkatli olmalıdır.
Bu ürünü idrar kaçıran yetişkinlere uygularken uzatılmış deri-dışkı temasını önlemek için pedler daha sık değiştirilmelidir.
Laksatifler uzun süreli kilo kaybına yardımcı olmazlar.
Laksatif etki bireysel değişkenlik gösterebileceği için normal olarak tetkik veya müdahaleden 16 saat önce alınmalıdır. Etki alımından 5-6 saat sonra görülmeye başlar. Etki şiddeti kişilere göre değişebileceği için nadiren de olsa etki etmeyebilir. Ayrıca X-M DİET su ve elektrolit kaybına, kan basıncında düşmeye ve buna bağlı
komplikasyonlara neden olabilir. X-M DİET, 1 haftadan daha uzun süreyle devamlı kullanılmamalıdır.
X-M DİET, 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında sodyum içermediği kabul edilebilir.
X-M DİET, 5 mL’lik dozunda 1 mmol (39 mg)’dan daha az potasyum ihtiva eder; yani esasında potasyum içermediği kabul edilebilir.
X-M DİET, 5 ml’lik dozunda 0,01 g sodyum metil paraben ve 0,001 g sodyum propil paraben ihtiva eder. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
X-M DİET, 5 ml’lik dozunda 0.67 g sorbitol ihtiva eder. Bu miktar hafif derecede laksatif etkiye neden olabilir. Nadir kalıtımsal früktoz intolerans problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
4.5. Diğer tıbbi ürünler ile etkileşimler ve diğer etkileşim şekilleri
Hipokalemi (uzun süreli kötüye kullanımı sonucu ortaya çıkan) kardiyak glikozidlerinin etkisini arttırır ayrıca antiaritmik tıbbi ürünler, sinüs ritmine dönüşüme neden olan tıbbi ürünler (örn., Kinidin) ve QT uzamasını indükleyen tıbbi ürünlerle etkileşime girer.
Hipokalemiyi indükleyen diğer tıbbi ürünlerle (örn., diüretik, adrenokortikosteroidler ve
meyan kökü) birlikte kullanıldığında elektrolit dengesizliğini arttırabilir.
Antiasitler ve simetidin ile birlikte alınmamalıdır. Bu ilaçlar, X-M DİET kullanılmadan 2
saat önce alınabilir.
Laboratuvar testleri ile etkileşim
Antrakinon laksatifleri, fenol sülfon fitalein’in (PSP) idrarla atılımını artırır. Aynı zamanda idrarda ürobilinojen ve Kober yöntemiyle ölçülen östrojen tayinlerini yanıltabilir.
Bizmut ve kalsiyum içeren ilaç gruplarından birini alan veya almış hastalarda kullanılmamalıdır.
Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:
Özel popülasyonlara ilişkin herhangi bir etkileşim çalışması yapılmamıştır.
4.6. Gebelik ve laktasyon
Gebelik kategorisi C’dir.
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar/ Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon ) X-M DİET’ in çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda kullanımına ve doğum kontrol yöntemlerine ilişkin bir öneri bulunmamaktadır.
Gebelik dönemi:
X-M DİET’in gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri mevcut değildir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, gebelik, embriyonal/fetal gelişimi, doğum ve doğum sonrası gelişim üzerindeki etkiler bakımından yetersizdir. İnsanlara yönelik potansiyel risk bilinmemektedir. X-M DİET gerekli olmadıkça gebelik sırasında kullanılmamalıdır.
Bu kategorideki ilaçlar, eğer hekim ilacın gebe kadına sağlayacağı yararın, fetüs üzerindeki potansiyel riskini haklı göstereceğine inanıyorsa kullanılmalıdır.
Laktasyon dönemi: Anne sütü ile metabolitlerin atılmasına ilişkin yeterli veri bulunmadığından emzirme sırasında kullanılması önerilmez.
Bazı aktif metabolitler (Ör: Rein) anne sütü ile az miktarda atılır. Emzirilen bebeklerde laksatif etki bildirilmemiştir.
Üreme yeteneği/Fertilite: X-M DİET ile hayvan üreme çalışmaları yapılmamıştır.
Üreme, embriyo veya fetüsün gelişimi, hamileliğin seyri ve aynı zamanda doğum öncesi ve sonrası gelişim açısından ürünün güvenliliğini değerlendirecek yeterlilikte deneysel çalışmalar bulunmamaktadır.
4.7. Araç veya makine kullanımı üzerinde bilinen herhangi bir etkisi yoktur.
4.8. İstenmeyen etkiler
Görülen yan etkiler aşağıdaki sıklıklara göre MeDRA V8.0 sistemi ile sınıflandırılmıştır:
Çok yaygın (≥1/10), yaygın (≥1/100, <1/10), yaygın olmayan (≥1/1.000 , <1/100), seyrek (≥1/10.000 ila <1/1.000), çok seyrek (<1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).
Bağışıklık sistemi hastalıkları
Bilinmiyor: Aşırı duyarlılık reaksiyonları, ürtiker, astım, hipogamaglobulinemi.
Sinir sistemi hastalıkları
Seyrek: Baş dönmesi.
Vasküler hastalıklar
Seyrek: Hipotansiyon
Metabolizma ve beslenme hastalıkları
Bilinmiyor: Hipokalemi, kilo kaybı.
Gastrointestinal sistem hastalıkları
Seyrek: Flatulans
Bilinmiyor: Gastrointestinal mukozada pigmentasyon, karın ağrısı, abdominal spazm, diyare.
Deri ve deri altı doku hastalıkları
Bilinmiyor: Pirürit, lokal veya yaygın ekzantem.
Kas-iskelet bozuklukları, bağ doku ve kemik hastalıkları
Bilinmiyor: Çomak parmak, tetani ve hipertrofik osteoartropati
Böbrek ve idrar yolu hastalıkları
Seyrek: İdrarda sarımsı kahverengi renk değişikliği görülebilir.
Bilinmiyor: Kromatüri
Araştırmalar:
Çok seyrek: Su dengesi ve elektrolit metabolizması bozuklukları, potasyum kaybı.
4.9. Doz aşımı ve tedavisi
Aşırı dozda kullanımı, sıvı ve özellikle potasyum olmak üzere elektrolit kaybına yol açan sulu diyareye sebep olur.
Kusturarak, aspirasyonla mide boşaltılarak veya lavaj ile tedavi edilebilir. Ayrıca tedavi özellikle kaybedilen sıvı ve elektrolitleri tamamlama gibi destekleyici önlemleri içermelidir.
5. FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER
5.1. Farmakodinamiközellikler
Farmakoterapötik grubu: Kontakt (uyarıcı) laksatifler
ATC kodu: A06AB06
Sennozit A+B ; Senna Khartoum denen bilimsel ismi Cassia angustifolia olan ve halk arasında Sinameki adı ile bilinen bir bitkiden elde edilir. Uyarıcı laksatif olan Sennozit antrakinon türevidir. Kabızlığı tedavi etmek için, bağırsakları boşaltarak yapılan incelemelerde ve cerrahi müdahaleler öncesi bağırsakları boşaltmak amacıyla kullanılır. Ağız yoluyla alındığında; ince bağırsaklardan emilimi azdır. Ön ilaç olan sennozit A+B kolona ulaştığında, kolonik bakteriyel enzimlerce hidroliz edilerek aktif metabolitine dönüşür. Serbest hale gelen antrakinon bileşiği epitel hücrelerinde Na+ K+ ATP az’ı inhibe ederek laksatif etkiye neden olur.
5.2. Farmakokinetik özellikler
Genel özellikler
Emilim : Ağızdan alınan antrakinon bileşiklerinin küçük bir kısmı, alımı takiben vücut tarafından emilir. Sistemik absorpsiyonu %5’ den düşüktür.
Dağılım : Lokal etki gösterdiklerinden dağılım konusunda veri bulunmamaktadır.
Biyotransformasyon
Sennozitler büyük oranda bağırsak lümeninde metabolize edilerek polimerlerine dönüştürülür. Çok düşük bir oranda absorbe edilerek sistemik dolaşıma rhein ya da sennidin formunda geçer ya da karaciğerde sülfat ve glukuronid konjugatına dönüştürülür.
Eliminasyon : Tamamına yakın oranda metabolitleri şeklinde feçesle atılır. Az bir kısmı değişmeden feçesle (≤%5) ya da üriner eliminasyonla (<%5) atılır.
5.3. Klinik öncesi güvenlilik verileri
Senna yaprakları veya preparatları için yeni, sistematik klinik öncesi testler bulunmamaktadır. Veriler, senna kabuklarıyla yapılan araştırmalardan elde edilmiştir. Senna yaprağı ve meyveyi oluşturan bileşen spektrumu kıyaslanabilir olduğu için bu veriler senna yaprakları için göz önüne alınabilir. Çoğu veri senna kabuk ekstresinin, % 0.9 ila 2.3’ü rein, % 0.05 ila 0.15’i aloe-emodin, % 0.001 ila % 0.006’sına ise emodin yada izole edilen aktif bileşenlerin (rein veya Sennozit A/B gibi) oluşturduğu , % 1.4 ila 3.5 lik antranoid içerdiğini gösterir. Sıçanlar ve farelerde, sennozitlerin yanısıra senna kabuklarının ve ekstrelerinin oral uygulamadan sonra akut toksisitesi düşüktür.Farelerde parenteral uygulamayla yapılan araştırmaların sonucunda, muhtemelen aglyca içeriğinden dolayı, ekstraktların, saflaştırılmış glikozitlerden daha yüksek toksisiteye sahip olduğu görülmüştür.
90 günlük bir sıçan çalışmasında, senna kabukları 100 mg / kg ila 1.500 mg / kg arasındaki doz seviyelerinde uygulandı. Test edilen ilaç % 1.83 A-D sennozitleri, % 1.6 rein, % 0.11 aloe-emodin ve % 0.014 emodin içermektedir. Tüm gruplarda küçük derecedeki kalın bağırsağın epitelyal hiperplazi gözlenmiş ve 8 haftalık iyileşme süresi içinde normale dönmüştür. Mide epitelinin hiperplastik lezyonları da normale dönmüştür. Böbreklerin doz bağımlı tubular basofili ve epitel hipertrofisi, fonksiyonel bir etki olmadan günde 300 mg / kg’dan fazla veya daha yüksek dozlarda görülmüş ve bu değişiklikler de normale dönmüştür. Kahverengi tubular pigmentin depolanması böbrek yüzeyinde koyu renkli bir renklenmeye neden olmuş ve iyileşme süresinden sonra daha az kalmıştır. Kolon sinir pleksusunda herhangi bir değişiklik görülmemiştir. Bu çalışmada, gözlenebilir olmayan etki düzeyi (NOEL-no-observable-effect-level) elde edilememiştir.
Her iki cinsiyetteki sıçanlara yönelik 104 haftalık bir çalışmada, 300 mg / kg’a kadar oral dozlarda aynı senna kabuk preparatıyla kanserojen etkiler görülmemiştir.  Buna ek olarak, oral olarak 2 yıl verilen senna ektraktının, erkek veya dişi sıçanlarda kanserojen olmadığı görülmüştür. İncelenen ekstre yaklaşık % 40.8 antranoid içermekte olup, % 35’i sennozit olup bunun % 25.2 ’i potansiyel rein, % 2.3’i potansiyel aloe-emodin ve % 0.007’i potansiyel emodin ve 142 ppm’i serbest aloe-emodin ve 9 ppm’i serbest emodinden oluşmaktadır.
Emodine maruz kalan erkek ve dişi sıçanlar ve fareler ile ilgili yapılan 2 yıl süreli bir diğer çalışma, erkek sıçanlarda ve dişi farelerde kanserojen etki göstermemiş, dişi sıçanlar ve erkek fareler için ise belirsiz kanıtlar olduğunu göstermiştir.
Sennozitler 4 hafta boyunca köpekler için 500 mg / kg’a kadar, sıçanlarda 6 ay süreyle 100 mg / kg’ya kadar olan dozlarda test edildiğinde spesifik bir toksisite göstermemiştir. Sennositlerle oral tedaviden sonra sıçanlarda veya tavşanlarda embriyoletal, teratojenik veya fetotoksik eylemler olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca, sıçanlarda yavruların doğum sonrası gelişimlerinde, erkeklerde ve dişilerde üreme üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Bitkisel preparatlar için veri mevcut değildir.  Bir ekstre ve aloe-emodin, in vitro testlerde mutajeniktir, sennozit A, B ve rein negatif sonuçlar vermiştir. Tanımlanmış bir senna çiçeği ekstraktının kapsamlı in vivo incelemeleri negatiftir
Bazı klinik çalışmalarda, kalın bağırsak kanserinde laksatif kullanımı bir risk faktörü olarak araştırılmıştır. Bazı çalışmalar antrakinon içeren müshil kullanımının kalın bağırsak kanseri için bir risk olduğunu ortaya koyarken, bazı çalışmalar ise bunu doğrulamamıştır. Bununla birlikte, kabızlık ve altındaki beslenme alışkanlıklarının kalın  bağırsak kanseri için risk teşkil ettiği ortaya çıkmıştır. Kanserojenik riski kesin olarak değerlendirmek için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
6. FARMASÖTİK ÖZELLİKLER
6.1. Yardımcı maddelerin listesi
Sodyum Bikarbonat
Sodyum Metil Paraben
Sodyum Propil Paraben
Potasyum Sorbat
Hidroklorik Asit
Disodyum Hidrojen Fosfat
Sitrik Asit
Esans Tutti Frutti
Saf Su
6.2. Geçimsizlikler : Bildirilmemiştir.
6.3. Raf Ömrü : 12 ay
6.4. Saklamaya yönelik özel tedbirler ; 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında ve ambalajında saklanması ürün etkinliği için önemli olduğundan 25°C’nin altındaki oda sıcaklığının aşılmamasına özellikle dikkat edilmelidir.
6.5. Ambalajın niteliği ve içeriği : 75 ml, 150 ml ve 250 ml’lik bal renkli cam şişeler

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir