Visine Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tetrahidrozolin hidroklorür’ dür. Visine Göz Damlası, göz içindeki kan damarlarını daraltarak etki gösterir. Visine, mevsimsel alerjik konjonktivit  (Oküler alerji)  veya yüzme, toz, duman ve rüzgara bağlı göz tahrişleri ile  fazla okuma, televizyon seyretme gibi göz yorgunluğu durumlarında gelişen ikinci derece Konjonktiva ödemi ve geçici kanlanma, kaşıntı, yaşarma, ağrı, yanma hissi gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Konjonktivit :Gözün en dış tabakasını oluşturan beyaz bölge (konjonktiva tabakası) ve göz kapağının iç kısmındaki zarı kaplayan bölgenin kızararak iltihaplanmasıdır.  Genellikle bahar alerjisi ve belirli maddelere karşı alerjisi olanlarda gözlerde kanlanma şeklinde görülür.

 

Visine Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz, varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Visine, gözün sadece hafif tahrişlerinde kullanılmalıdır. Bazı hallerde gözlerdeki tahriş ve kızarıklık, gözde enfeksiyon veya yabancı cisim ya da  gözün saydam tabakasında mekanik veya kimyasal maddelere bağlı travma gibi doktor müdahalesini gerektiren ciddi sebeplere bağlı olabilir.
 3. •72 saatten daha uzun süre kullanmayınız. Uzun süreli kullanımı göz içindeki damarlara zarar verebileceğinden uzun süreli kullanımdan kaçınınız. 72 saat içerisinde şikayetlerinizde bir azalma olmazsa ya da artarsa, görmenizde değişiklik veya gözünüzde ağrı oluşursa, ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer ilacı kullanmanız gerekenden daha uzun süre ve fazla kullandıysanız, gözünüzdeki kızarıklıkta artış ve yeniden oluşma görülebilir.
 5. Göz tansiyonunuz (glokom) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Tedaviniz sırasında göz bebeklerinizde geçici büyüme geliştiyse doktorunuza bildiriniz.
 7. Gözde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik ve bulanıklık, görme kaybı, baş ağrısı, ışığa bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından herhangi birisi görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Yumuşak kontakt lenslerle temasından kaçınınız. Yumuşak kontakt lenslerin renginin bozulmasına sebep olduğu bilinmektedir.
 9. Yumuşak kontakt lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 10. •6 yaşından küçük çocuklarda sadece doktor önerisiyle kullanılabilir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Visine Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı alt göz kapağınızın içine damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.
 3. •2 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Alt göz kapağınızın içine günde 2 defa 1 damla veya günde 4 defa 2 damla şeklinde uygulanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde ağrı, yanma ve kaşıntı çok nadir görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tetrahidrozolin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Visine Göz Damlası

Visine Göz Damlası kullanma talimatı


Visine-Göz-Damlası-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir