Viron Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ribavirin’dir. Viron Kapsül, virüslere karşı savaşan kronik hepatit C  hastalığı tedavisi ile ilgili bir ilaçtır. Bu ilaç kronik hepatit C tedavisinde tek başına kullanılmamalı, uygun bir interferon alfa ürünü ile birlikte kullanılmalıdır.

Viron Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Virüslere karşı savaşan kronik hepatit C  hastalığı tedavisi ile ilgili bir ilaçtır. Bu ilaç kronik hepatit C tedavisinde tek başına kullanılmamalı, uygun bir interferon alfa ürünü ile birlikte kullanılmalıdır.
 3. Eğer bayansanız ve hamile iseniz bu ilacı kullanmamalısınız. Bu ilacı kullanırken hamile olmadığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla hamilelik testi yaptırmalısınız. Eğer erkekseniz partneriniz hamile ise bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte kalıcı kusurlar oluşabilir.
 4. Bu ilaç kırmızı kan hücrelerini azaltabilir. Bundan dolayı kalp hastalığı ve dolaşım bozukluğu olan kişilerde ölüme varacak sonuçlar oluşturabilir. İlacı güvenli kullanabilmeniz için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca karaciğer ve tiroid fonksiyonlarınızın kontrol altında tutulması gerekmektedir.
 5. İlacı kullanırken kansızlık belirtileri olan soluk cilt, koyu renkli idrar, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük, halsizlik gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer partneri hamile olan bir erkekseniz veya hamile bir kadınsanız ya da otoimmün hepatit, anemi (kansızlık), Akdeniz anemisi (talasemi), orak hücreli anemi veya herhangi bir hemoglobin bozukluğu var ise kesinlikle bu ilacı kallanmayınız.
 7. Kanser,  depresyon, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi ,  geçmişte hap veya alkol bağımlılığı, hepatit B virüsü, HIV veya AIDS,  geçmişte karaciğer veya organ nakli,  geçmişte kalp hastalığı, yüksek tansiyon veya kalp krizi öyküsü, şeker hastalığı, tiroid bozukluğu, herhangi bir kan hücresi bozukluğu, böbrek veya karaciğer hastalığı, hepatit B enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz duruma göre doz ayarlaması yapacaktır.
 8. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayınız.

Viron Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte almanız tavsiye edilir.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kırmızı ve kabarcıklı cilt dökülmesi, soluk veya sararmış cilt, koyu renk idrar, kolay kanama ve çürük oluşumu, uyuşukluk hali,  güçsüzlük, halsizlik, bilinç bulanıklığı, ağır depresyon, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, halüsinasyonlar, intihar  ve kendine zarar verme düşüncesi, yüksek ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Ribavirin

İlaç Marka İsmi: Viron Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir