VESICARE 10 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Solifenasin süksinat isimli etken maddeyi içinde bulunduran VESİCARE 10 mg, idrar kesesinin aşırı çalışmasına (aşırı aktif mesane sendromuna) bağlı  sık idrara çıkma ihtiyacı, sıkışarak tuvalete gitme ve zamanında tuvalete yetişememe durumunda idrar kaçırma şikayetlerinde kullanılır.

 

VESICARE 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İdrar yollarındaki spazmı giderici  (üriner antispazmotik) denilen ilaç  grubundan biri olan VESİCARE, aşırı aktif mesane sendromu semptomlarının tedavisinde endikedir.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız öngörülmez.
 3. Hamile bayanlar ve emziren anneler hekime danışmadan VESICARE kullanmamalıdırlar.
 4. VESİCARE tablete başlamadan önce hekiminiz önce kalp veya böbrek problemleri ya da bir boşaltım sistemi enfeksiyonu gibi sık idrara çıkma ihtiyacı yönünden diğer sebeplerin  var olup olmadığını değerlendirecek ve bu ilacı kullanıp kullanmayacağınız hususunda karar verecektir.
 5. Bu ilacın vücuttan atılımını azaltabilen (ketakanazol ritonavir, nelfinavir, intrakonazol, verapamil ve diltiazem gibi) ilaçlarla tedavi görüyorsanız ve ağır böbrek veya orta şiddette karaciğer rahatsızlığınız var ise; gözlerinizde, kısmi görme kaybının eşlik ettiği, glokom(yüksek basınç) var ise;  belli kaslarda zayıflığa neden olabilen miyastenia gravis denilen kas hastalığınız var ise; idrar kesenizi tamamen boşaltamıyorsanız veya mesaneniz dolu olduğu halde idrar yapamıyorsanız, (idrar retansiyonu); ülseratif kolit ile ilişkili bir komplikasyon olan toksik megakolon dahil mide ve bağırsaklarınızda ciddi bir hastalık var ise; QT uzaması/Torsades de Pointes  adı verilen kalp ritminde bozukluğa sebep olan ilaçlarla tedavi ediliyor iseniz; ağır karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz var ise veya hemodiyaliz tedavisi alıyorsanız; VESİCARE’i kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınız ile ilgili bilgileri eksiksiz anlatınız. Çünkü yukarıdaki durumlardan birisi sizde mevcutsa VESİCARE kullanımı sizin için uygun bulunmayabilir.
 6. İdrar torbasında tıkanıklık, sindirim sistemi hareketlerinde yavaşlama veya tıkanıklık var ise; reflünüz, mide fıtığınız (hiatus hernia) var ise; iç organlarını çalıştıran sinirlerdeki hasar sebebiyle meydana gelen (otonom nöropati denilen) belirtiler var ise; ibuprofen, aspirin gibi iltihap önleyici nonsteroid ve kemik incelmesi ile ilgili bifosfonat grubu ilaçlar gibi dispepsi, hazımsızlık, yanma, peptik ülser, yemek borusu ve bağırsak inflamasyonuna sebep olabilecek ilaçlar kullanıyor iseniz; idrar torbasında tıkanıklık, sindirim sistemi hareketlerinde yavaşlama veya tıkanıklık şüpheniz var ise; bunlardan birisine sahipseniz  VESICARE’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminizle bu konuda görüşmeniz önemlidir.
 7. Orta şiddette karaciğer hastaları ve ciddi böbrek hastalarında günlük verilecek toplam doz 5 mg’la sınırlı tutulmalıdır.
 8. İlacın içinde laktoz bulunur. Eğer daha önceden sizde bazı şekerlere karşı dayanıksızlık geliştiğini biliyorsanız; VESİCARE almadan önce hekiminize bu hususu söyleyiniz.
 9. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Kullanımı bulanık görme, nadiren sersemlik ve yorgunluk gibi yan etkilere sahip olduğundan, makine veya  araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektirecek aktivitelerde ilacın yan etkilerini göz ardı etmeyiniz.
 11. Hekiminizin önerdiği tedavi süresini dikkate alınız ve VESICARE kullanımını hekim önerisi dışında durdurmayınız. Rahatsızlığınız tam iyileşmeden tedaviyi durdurursanız, şikayetleriniz kısa süre içinde nüksedebilir.

 

VESİCARE 10 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacın her dozunu 1 bardak suyla beraber içiniz. Tercihen yemekten önce, yemekten sonra ya da öğün aralarında alabilirsiniz. Ancak ilacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 2. Günlük önerilen VESİCARE dozu: günde 1 defa 5 mg lık 1 tablet VESİCARE’dir. Hekim gerekli gördüğü takdirde bu dozu günde 1 defa 10 mg a çıkarılabilir.
 3. Hekiminiz VESİCARE ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Halüsinasyonlar, bacaklarda şişlik, bağırsak tıkanması ve mesanede idrar birikmesi VESICARE’in çok seyrek görülebilecek yan etkilerdir.  Birisini kendinizde görürseniz acilen hekiminizi haberdar ediniz.
 2. Ağız kuruluğu VESİCARE’in çok sık görülen yan etkisidir.
 3. VESİCARE kullanımına bağlı idrara çıkma zorluğu, sistit, boşaltım sisteminde enfeksiyon oluşumu, tat almada değişiklik, ciltte kuruluk, boğazda ve genizde kuruluk, göz kuruluğu, reflü, görmede bulanıklık, uyku, döküntü, kaşıntı,  cilt reaksiyonu, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, yanma, hazımsızlık, karın ağrısı, kabızlık yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Solifenasin süksinat
İlaç Marka İsmi: VESICARE 10 mg Film Tablet

VESICARE 10 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


VESICARE 10 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

VESİCARE 10 mg kısa ürün bilgisi


VESİCARE 10 mg kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir