Ursofalk Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

Ursofalk 250 mg/5 ml Süspansiyon bağırsaktan kolesterol emilimini, karaciğerde kolesterol sentezini ve safraya kolesterol atılımını azaltıcı etkilere sahip Ursodeoksikolik asit adlı etken maddeyi içerir. Ursofalk Süspansiyon safra taşlarının eritilmesinde, safra akışının düzenlenmesinde,  safra kanalları ve karaciğer fonksiyonlarının düzeltilmesinde, kolestatik karaciğer hastalığında kullanılmaktadır. Karaciğerin salgıladığı safra sıvısı, safra kanalı aracılığıyla karaciğerin alt tarafındaki safra kesesinde toplanır. Safra sıvısının içeriğinde kolesterol ve çeşitli organik tuzlar vardır. Bunlar birbirleriyle orantısız olduklarında safra taşı oluşmaya başlar. Tedavide taşın ebatı ve hangi kısımda olduğu tetkik edilerek, buna göre bir tedavi yoluna gidilir. Eğer tedavide gecikilirse taşlar, safra kesesinden kanala inip kanalı tıkayarak, tekrarlayan ani ağrılara neden olur. Ursofalk Süspansiyon, safra kesesinde taş bulunmasına karşın safra kesesi işlevlerinin devam ettiği kişilerde, çapı 15 mm’den küçük, radyoopak olmayan kolesterol safra taşları ile safra kesesi ameliyatlarından sonra safra kanalında kalan taş parçacıklarının eritilmesinde; karaciğer nakli gerçekleşmiş kişilerde safra akışının düzenlenmesi ve safra taşı oluşmasının engellenmesinde ayrıca Ursofalk Süspansiyon safra kanallarının işlevini yerine getirememesi neticesinde ortaya çıkan  Dekompanse siroz (karaciğer sirozunun son evresi) hariç, primer biliyer sirozun (PBS)  1. ve 2. evrelerinde bozuk karaciğer işlevleri;  kistik fibroz ile alakalı karaciğer ve safra yolları hastalıkları; hamilelik döneminde hormonal etkilere bağlı safra akışının durması ve azalması sonucu meydana gelen kaşıntı ve karaciğer enzimlerinde artış ile kendini gösteren Gebelik kolestazı denilen karaciğer hastalığında faydalı etkileri vardır.

 

Ursofalk Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Hekime danışmadan Ursofalk Süspansiyon alımını aniden bırakmayınız ve aksatmadan her gün aynı  saatlerde kullanmaya özen gösteriniz.  Bu ilacı kullanmayı aniden keserseniz karaciğerinizle ilgili ciddi sorunlar  yaşayabilirsiniz,
 2. Ursofalk Süspansiyon ile tedavide ilacın üzerinizdeki faydasını öğrenmek için hekiminiz sizden çeşitli tahliller ve testler yaptırmanızı isteyebilir. Hekiminizle olan randevularınızı takip ediniz.
 3. Ursofalk Süspansiyon, koletipol, alüminyum, Kolestiramin içeren antiasitlerle birlikte kullanmaktan kaçınınız. Antiasitlerle birlikte kullanıldığında ilacın etkinliğini azaltır.
 4. Bu ilaca başlamadan önce hamilelik şüphesiniz var ise ilacı güvenli kullanmak için çok acil tahlil yaptırmalısınız. Ursofalk  Süspansiyon kullanırken hamile kalırsanız, acilen hekiminize durumunuzu söyleyiniz.
 5. Hormonal doğum kontrol ilaçları taş oluşma riskini arttırabilir. Bundan dolayı tedaviniz süresince düşük doz östrojenin az olduğu bir doğum kontrol hapı ya da prezervatif, kondom gibi bir yöntemle korunmanız önerilir.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilacın zorunlu tıbbi gerekliliği durumunda Ursofalk Süspansiyonun  anne ve bebek açısından yarar/zarar oranı hekiminiz tarafından değerlendirilerek, kullanmanızı önerebilir.
 7. Safra kesesinde veya safra kanallarında kısa sürede gelişen iltihaplanma  ya da tıkanıklık var ise; 2 cm den daha büyük taş veya safra kesesinin yarıdan fazlasının taşla kaplanması ya da  iltihaba bağlı bağırsak hastalığınız var ise Ursofalk Süspansiyonu kullanmadan önce hekiminizle bu hususları görüşmelisiniz.

 

Ursofalk Süspansiyon’un Kullanım Şekli:

 1. Bu ilacı hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde uygulayınız. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz.Tavsiye edilen miktardan daha fazla ya da bu ilacın bırakılmasını gerektirecek bir durumda devam etmeyi ısrarla uzatırsanız başka hastalıklar ortaya çıkabilir ve sağlığınız bozulabilir.
 2. Midenize verebilecek zararı önlemek için yemeklerle birlikte ya da tok karnına almanız daha uygundur.
 3. Vücut ağırlığı—– ölçek————- doz (ml)
  5-7 kg—————-1/4——————1.25
  8-12 kg————–1/2——————-2.50
  13-18 kg————-3/4 =(1/4+1/2)—3.75
  19-25 kg ————–1 ——————-5.00
  26-35 kg ———–1+1/2 —————-7.50
  36-50 kg————–2——————–10.00
  51-65 kg————-2+1/2—————12.50
  66-80 kg ————-3——————–15.00
  81-100 kg ————4——————–20.00
  100 kg üzerinde —-5——————–25.00 ml olarak alınır. (taşın eritilmesinde)
 4. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Ursofalk Süspansiyonu kullandığınız sürelerde zor soluk alma, kaşıntı, kırmızı döküntüler, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişme, karın ağrısı gibi ilaca karşı bir alerji durumunda, ilacı kesip acilen hekiminizi arayınız.
 2. Sulu dışkı ilacın sık gözlemlenen yan etkisidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ursodeoksikolik asit
İlaç Marka İsmi: Ursofalk 250 mg/5ml Süspansiyon

URSOFALK 250 mg/5 ml Süspansiyon kullanma talimatı(prospektüsü)

URSOFALK 250 mg-5 ml Süspansiyon kullanma talimatı(prospektüsü)

Ursofalk Süspansiyon kısa ürün bilgisi

Her 5 ml  1 ölçek Ursofalk süspansiyon,  250 mg ursodeoksikolik asit (sığır safrasından üretilen bir safra asidi) içinde bulundurur. Diğer bileşenler: 1600 mg Ksilitol,  3.00 mg Sodyum klorür, 25,00 mg Sodyum sitrat 2H2O,  25,00 mg Sodyum siklamat, Karboksimetilselüloz sodyum, Benzoik asit, Mikrokristalin selüloz, Propilen glikol, Sitrik asit, Gliserol, Limon aroması ve Deiyonize su.
Farmakoterapötik grubu: Sindirim sistemi ve metabolizma/ Safra asitleri ve türevleri
ATC kodlaması: A05 AA 02
Ursofalk Süspansiyonun etki mekanizması
Ursodeoksikolik asit düşük miktarlarda insan safrasında mevcuttur. Ağızdan alınan ursodeoksikolik asit; bağırsaktan kolesterol emilimini engelleyerek ve safraya kolesterol atılımını azaltarak safranın kolesterole doymasını azaltır. Kolesterol safra taşları, kolesterolün dağılımına ve likit kristal oluşumuna bağlı olarak, zaman içerisinde kademeli olarak çözünür. Güncel bilgilere göre, ursodeoksikolik asidin hepatik ve kolestatik karaciğer hastalıklarındaki etkisinin lipofilik, deterjan benzeri ve toksik özellikteki safra asitlerinin yerini hidrofilik, sitoprotektif, non-toksik ursodeoksikolik asidin alması, hepatositlerin salgılama kapasitelerinin artması ve immünolojik düzenleyici süreçler sayesinde olduğu düşünülmektedir.6-18 yaş arası çocuklarda kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer bozuklukların tedavisinde kullanıldığında:Safra atrezisi olan çocuklarda başarısız portoenterostomi veya safra akışının iyi geri kazanımı olmadığı durumlarda
Emilim:
Oral alınan ursodeoksikolik asit jejunum ve ileumun üst kısmından pasif transport ile terminal ileumdan ise aktif transport ile hızla emilir. Emilim hızı, genellikle uygulanan dozun % 60-80’i oranındadır. Karaciğerden ilk geçiş klerensi % 60’a yakındır.
Dağılım:
Emilimden sonra safra asidinin hemen hemen hepsi glisin ve taurin amino asitleri ile karaciğerde konjuge edilir ve safra ile atılır.
Günlük doza ve altta yatan karaciğer bozukluğuna veya karaciğerin durumuna bağlı olarak safrada, daha hidrofilik olan ursodeoksikolik asit birikir. Aynı zamanda, diğer daha lipofilik safra asitlerinde de relatif bir düşüş gözlenmiştir.
Biyotransformasyon:
Ursodeoksikolik asit, barsak bakterilerinin etkisi ile kısmi yıkıma uğrar ve 7 ketolitokolik asit ve litokolik aside dönüşür. Litokolik asit karaciğer için toksik bir asit olup, bazı hayvan türlerinde karaciğer parankim hasarlarına neden olmaktadır. İnsanda litokolik asidin sadece çok az bir kısmı emilir ve önce karaciğerde sülfatlanarak, detoksifiye edilir.
Eliminasyon: Safra ile ve sonuç olarak dışkıyla atılır.
Ursodeoksikolik asidin biyolojik yarılanma ömrü 3,5 ile 5,8 gün arasındadır.
—Terapötik endikasyonlar
1- Dekompanse karaciğer sirozunun olmadığı durumlarda primer biliyer sirozun (primer biliyer kolanjit) tedavisinde,
2-Safra taşı bulunmasına rağmen, safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda, çapı 15 mm’den küçük ve X-ışını görüntülerinde gölgeli olmayan (radiolusent) kolesterol safra taşlarının eritilmesinde,
3- Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz profilaksisinde,
4-Gebeliğin intrahepatik kolestazında,
5-Kistik fibroz ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklarda Ursofalk Süspansiyon endikedir.
—Ursofalk Süspansiyonun uygulama şekli
• Primer biliyer sirozun (PBS) tedavisinde:
Günlük dozaj 14±2 mg ursodeoksikolik asit/kg (vücut ağırlığı) (2-4 eşit bölünmüş dozlarda veya tek seferde)
• Kolesterol safra taşlarının eritilmesinde:
10 mg/kg/gün ursodeoksikolik asit (akşamları yatmadan önce 1 defa)
• Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz profilaksisinde:
10-15 mg/kg/gün (2-4 eşit bölünmüş dozlarda veya bir kerede)
• Gebeliğin intrahepatik kolestazında:
10-20 mg/kg/gün (2-4 eşit bölünmüş dozlarda veya bir kerede)
• Kistik fibroz ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklarda:
1 ay-18 yaş arasındaki çocuklarda 20 mg/kg/gün (2-3 eşit bölünmüş dozlarda) lüzum halinde 30 mg/kg/gün’e arttırılabilir.
Kullanma sıklığı ve süresi:
• Kolesterol safra taşlarının eritilmesinde:
URSOFALK süspansiyon, gece yatmadan önce ve düzenli olarak kullanılmalıdır.Vücut ağırlığı 47 kg’dan az olan hastalarda ve yutma zorluğu olan hastalarda ursodeoksikolik asidin bu formu kullanılabilir.
Kolesterol safra kesesi taşlarının eritilmesi için genelde 6 -24 ay arasında süreye gereksinim duyulabilir. Eğer 12 aylık tedaviden son, safra taşı büyüklüğünde bir azalma olmazsa, URSOFALK’la tedavi sürdürülmemelidir.
6 aylık aralarla, ultrason veya X ışını ile tedavinin başarısı kontrol edilmelidir.
• Primer biliyer sirozun (PBS) semptomatik tedavisinde:
İlk 3 aylık tedavide, URSOFALK süspansiyon gün içinde bölünmüş doz olarak alınmalıdır. Karaciğer değerlerinde düzelme görüldüğünde, günlük doz gece yatmadan önce bir kerede alınabilir.
Primer biliyer siroz vakalarında URSOFALK süspansiyon uygulanımı için bir süre sınırlamasına gerek bulunmamaktadır.
Primer biliyer sirozlu hastalarda, nadir olaylarda, tedavi başlangıcında hastalığın belirtilerinde ( kaşıntı, döküntü ve benzeri) kötüleşme görülebilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa tedaviye günlük URSOFALK  dozu azaltılarak devam edilir. Ve her hafta günlük URSOFALK dozu artırılarak önerilen doza kadar çıkılır.
Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz profilaksisinde, gebeliğin intrahepatik kolestazında, kistik fibroz ile ilişkili hepatobiliyer hastalıkların tedavisinde kullanma sıklığı ve süresi hekimin kararına göre planlanmalıdır.
URSOFALK Süspansiyonun uygulanması ile  ilgili yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Pediyatrik uygulanımda ursodeoksikolik asit kullanımı vücut ağırlığına ve hastanın durumuna bağlıdır. 6 yaşından küçük çocuklar için ursodeoksikolik asidin bu formunun kullanılması uygundur. Çok nadiren, vücut ağırlığı 10 kilodan düşük çocuklar etkilenebilir. Bu durumda, bir kullanımlık şırınga uygulanmalıdır.
Kontrendikasyonlar
Aşağıda listelenen durumlardaURSOFALK süspansiyonun uygulanması kontrendikedir:
1- Aktif gastrik veya duodenal ülserleri olan hastalarda veya safra asitlerinin enterohepatik dolaşımını engelleyen bağırsak veya hepatik bozuklukları olan hastalarda, örn. ileal rezeksiyon ve stoma, rejyonel ileit, ekstra hepatik kolestaz, ağır ve akut karaciğer hastalıkları.
2- Ursodeoksikolik asit gibi safra asitlerine veya URSOFALK Süspansiyonun diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı aşırı hassasiyeti olan bireylerde
3- Safra atrezisi olan çocuklarda
4-Safra kesesi veya yollarının akut inflamasyonu,
5-6 ila 18 yaş aralığındaki çocuklarda kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer bozuklukların tedavisinde kullanıldığında:
6- Ana safra kanalı veya sistik kanal tıkanıklığı,
7-Safra kesesi kontraktilite bozukluğu,
9-Radyoopak kalsifiye safra kesesi taşı,
URSOFALK Süspansiyonla tedavi, hekim kontrolünde sürdürülmelidir.
Tedavinin ilk üç ayında, AST (SGOT), ALT (SGPT) ve γ-GT karaciğer fonksiyon testleri, 4 haftalık aralıklarla, daha sonra 3 ayda bir kez olmak üzere kontrol edilmelidir. Bu izlem, primer biliyer siroz için tedavi edilen hastaların tedaviye yanıt verip vermeyeceğini göstermekle birlikte bihassa  ileri aşamalardaki hastalarda herhangi bir karaciğer işlev bozukluğunun erken teşhisini sağlayacaktır.
Safra kolesterol taşlarının kullanıldığında:
Safra taşının terapötik gelişimini değerlendirmek ve büyüklüğüne bağlı olarak, safra taşlarında kalsifikasyon oluşumunu zamanında saptamak amacıyla, tedavinin başlangıcından 6 ila 10 ay sonra oral kolesistografi ile safra kesesi görülmeli; ayakta ve yatarak ultrasonografik inceleme ile tıkanıklık açısından gözlemlenmelidir.
URSOFALK süspansiyon, safra kesesi X-ışını görüntülemesinde görülemeyen veya kalsifiye safra kesesi taşı olan, safra kesesi kontraktilitesi bozuk ya da sık biliyer kolik atakları olan hastalara verilmemelidir.
Safra taşlarının eritilmesi için URSOFALK süspansiyon alan kadın hastalar, hormonal doğum kontrol ilaçları, safra taşı oluşumunu artırabileceğinden, hormonal olmayan doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır (Bkz. Bölüm 4.5 ve 4.6).
İleri evre primer biliyer sirozun (PBS) tedavisinde kullanıldığında:
Çok seyrek vakalarda hepatik sirozun dekompansasyonu görülebilir. Tedavi kesildiğinde kısmen geri döner. PBS olan hastalarda, seyrek vakalarda klinik belirtiler, tedavinin başlangıcında kötüleşebilir;
örneğin kaşıntı artabilir. Bu durumda, URSOFALK süspansiyonun dozu günde bir kap ölçeğe (250 mg ursodeoksikolik asit) indirilmeli ve daha sonra kademeli olarak Bölüm 4.2’de belirtildiği gibi tekrar yükseltilmelidir.
Hastada ishal ortaya çıkarsa doz azaltılmalı, ishal devam ederse tedavi kesilmelidir.
Diyetle aşırı miktarda kalori ve kolesterol alımından sakınılmalıdır.
URSOFALK süspansiyonun içinde ksilitol mevcuttur. Hafif derecede laksatif etkisi olabilir. Kalori değeri 2.4 kcal/g ksilitol’dür.
Bu tıbbi ürün, her 35 mL’sinde (7 kap ölçeğe eşdeğer) 3,01 mmol (69,23 mg) sodyum içermektedir.  Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözardı edilmemelidir.
—URSOFALK süspansiyonun diğer tıbbi ürünler ile etkileşimleri/ etkileşim şekilleri
Kolestiramin, kolestipol veya alüminyum hidroksit ve/veya simektit (alüminyum oksit) içeren antiasitlerin ursodeoksikolik asit ile birlikte eş zamanlı kullanılması, ursodeoksikolik asidin bağırsakta emilimini ve etkinliğini azaltacağı için önerilmemektedir. Eğer hasta bu ilaçlardan
biriyle tedavi görüyorsa; URSOFALK süspansiyon kullanımından 2 saat önce veya 2 saat sonra kullanmalıdır.
URSOFALK süspansiyon, siklosporinin bağırsaktan emilimini etkileyebilir. Bundan dolayı siklosporin tedavisi gören bireyler, siklosporinin kan düzeyleri hekim tarafından izlenmeli ve buna göre siklosporin dozu ayarlanmalıdır. URSOFALK süspansiyon izole vakalarda da olsa siprofloksasinin emilimini azaltabilir. Sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, ursodeoksikolik asit (500 mg/gün) ile rosuvastatinin (20 mg/gün) birlikte kullanımı, rosuvastatinin plazma seviyelerinde hafifçe yükselmeye neden olmuştur. Diğer statinler ile ilgili bu etkileşimin klinik ilişkisi de
bilinmemektedir. Sağlıklı gönüllülerde, ursodeoksikolik asidin, kalsiyum antagonisti nitrendipinin pik plazma konsantrasyonlarını (Cmaks) ve eğri altında kalan alanını (EAA) azalttığı görülmüştür. Nitrendipin ve ursodeoksikolik asidin birlikte kullanımına ait sonuçların yakın takibi tavsiye edilmektedir. Nitrendipin dozunda artış gerekebilir. Dapsonun terapötik etkisinin de azaldığı ile ilgili bir etkileşim bildirilmiştir. Bu gözlemler ile birlikte in vitro bulgular, ursodeoksikolik asidin sitokrom P450 3A enzimlerini indüklediğini göstermiştir. Bununla beraber indüksiyon, bilinen bir sitokrom P450 3A substratı olan budesonid ile iyi tasarlanmış etkileşim çalışmasında gözlemlenmemiştir. Östrojenik hormonlar ve klofibrat gibi kan kolesterol düşürücü ilaçlar, hepatik kolesterol salımını artırabilir ve böylece safra taşının eritilmesinde kullanılan ursodeoksikolik asidin karşıt etkisi olan safra taşı oluşumunu tetikleyebilir.
—URSOFALK süspansiyon’un gebelikte ve laktasyonda kullanılması
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar, sadece güvenilir doğum kontrolü şartı ile tedavi edilmelidir. Hormonal olmayan doğum kontrol yöntemleri veya düşük doz östrojen içeren doğum kontrol ilaçları tavsiye edilir. Safra taşının eritilmesi için URSOFALK süspansiyon alan hastalar, hormonal oral doğum kontrol ilaçları safra taşı oluşumunu artırabileceğinden, hormonal olmayan etkili bir doğum kontrol metoduyla korunmalıdırlar.Gerek görülmedikçe, gebelik döneminde URSOFALK süspansiyon kullanılması öngörülmemektedir. URSOFALK’la tedaviye başlanmadan önce gebelik söz konusu olmadığından emin olunmalıdır.
Ursodeoksikolik asidin insan ya da hayvan sütü ile atılmasına dair yetersiz/sınırlı veri vardır. Memedeki çocuk açısından bir risk olduğu göz ardı edilemez. Emzirmenin durdurulup durdurulmayacağına ya da URSOFALK süspansiyon tedavisinin kesilip kesilmeyeceğine/ tedavinin sürdürülüp sürdürülmeyeceğine dair karar verilirken, emzirmenin çocuk açısından yararı ve URSOFALK tedavisinin emziren anne açısından faydası dikkatlice incelenmelidir. Az sayıdaki yayında, anne sütüne geçen ursodeoksikolik asit düzeyleri, çok düşük çıkmıştır ve muhtemelen emzirilen bebekler üzerinde herhangi bir yan etki beklenmemektedir.
—URSOFALK süspansiyon’un istenmeyen etkileri
İstenmeyen etkilerin değerlendirilmesi için aşağıdaki sıklık verileri temel alınmıştır:
Advers etkiler sistem-organ sınıfına göre şu esaslar kullanılarak sıralandırılmaktadır: çok
yaygın (≥1/10), yaygın (≥1/100 ila <1/10), yaygın olmayan (≥ 1/1.000 ila < 1/100), seyrek
(≥1/10.000 ila <1/1.000), çok seyrek (<1/10.000), bilinmeyen (eldeki verilerden hareketle
tahmin edilemiyor).
Gastrointestinal hastalıkları
Yaygın olarak görülebilecek yan etkileri: Ursodeoksikolik asit tedavisi sırasında dışkıda yumuşama veya ishal.
Çok seyrek olarak görülebilecek yan etkileri: Primer biliyer sirozun tedavisi sırasında; şiddetli sağ üst karın ağrısı.
Hepato-biliyer hastalıklar
Çok seyrek olarak görülebilecek yan etkileri: Ursodeoksikolik asit tedavisi sırasında safra taşlarının kalsifikasyonu, ileri evre
PBS tedavisi sırasında dekompanse hepatik siroz (ileri evredeki primer biliyer sirozun tedavisi
kesildikten sonra kısmi gerileme görülmüştür).
Deri ve deri altı hastalıkları
Çok seyrek: Ürtiker.
—URSOFALK süspansiyon alımında doz aşımı ve tedavisi
Doz aşımında ishal gelişebilir.  Ursodeoksikolik asidin emilimi doz arttıkça azaldığı için, diğer doz aşımlarından farklı olarak alınan miktarın çoğu dışkı ile atılır. Spesifik önlem gerekmemektedir. İshal, sıvı ve elektrolit dengesinin yeniden sağlanmasıyla semptomatik olarak tedavi edilmelidir.
Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:  Primer sklerozan kolanjiti olan hastalarda (endikasyon dışı kullanımı) uzun dönem yüksek doz ursodeoksikolik asit tedavisi (28-30 mg/kg vücut ağırlığı/gün), daha yüksek oranda ciddi advers olayla ilişkilidir.
—URSOFALK süspansiyon’un raf ömrü : Açılmamış olarak 48 aydır; açıldıktan sonra 4 aydır.
—URSOFALK süspansiyon’un saklanması :25 derecenin altında oda sıcaklığında saklamalısınız.
Ruhsat Sahibi:ALİ RAİF İLAÇ SAN. A.Ş.
Yeşilce Mahallesi Doğa Sokak No: 4 34418 Kağıthane/İstanbul
Üretici Firma: Dr. Falk Pharma GmbH/Almanya lisansıyla,
Vifor AG Zweigniederlassung Medichemie Ettingen
Brühlstrasse 50, CH-4107
Ettingen/İSVİÇRE

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir