UROMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tamsulosin hidroklorür‘ dür. UROMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül, prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. İdrarın,  idrar yollarından daha rahat geçmesini sağlar, idrara çıkmayı kolaylaştırır ve sıkışma hissini hafifletir. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi (benign prostat hiperplazisi) aşağı idrar yolunu sıkıştırarak, idrar yapma zorluğu (idrar akış kuvvetinin azalması), kesik kesik idrar yapma, idrarın damla damla gelmesi, gerek gece gerekse gündüzleri sık idrara çıkma ve idrar sıkışması hissi gibi rahatsızlıklara yol açar. UROMAX, erkeklerde iyi huylu prostat büyümesine bağlı alt idrar yollarındaki şikayetlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

 

UROMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. UROMAX, idrarın idrar yollarından daha rahat geçmesini sağlar, idrara çıkmayı kolaylaştırır ve sıkışma hissini hafifletir.
 3. Uzun dönemli tedavide, mesane ve idrar yapma üzerindeki etkileri kalıcıdır.
 4. Tedaviniz sırasında şikayetleriniz ortadan kalksa bile, doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz.  Doktorunuza danışmadan ilacın kullanımını bırakmayınız. Tedavinizi erken sonlandırırsanız, başlangıçtaki şikayetleriniz tekrar geri dönebilir.
 5. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa  veya  prostat kanseri  iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer ağır karaciğer hastalığınız  varsa ya da  yatarken veya otururken birden ayağa kalktığınızda baygınlık ortaya çıkıyorsa (ortostatik hipotansiyon); kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. UROMAX, ketokonazol adlı ağızdan alınan mantar ilacı ile birlikte kullanılmamalıdır.
 8. İlacın kullanımına bağlı nadirende olsa baygınlık ortaya çıkabilir. Bundan dolayı baş dönmesi ve halsizlik belirtileri başladığında bu belirtiler geçinceye kadar oturmalı veya bir yere uzanmalısınız.
 9. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt veya glokom (göz içi basıncının artması) ameliyatı olma gibi bir durumunuz var ise bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildiriniz. UROMAX, kullanımı katarakt ve glokom ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 10. Tedaviniz sırasında yan etki olarak erkeklerde istenmeden ortaya çıkan, uzun süren ve ağrılı ereksiyon durumu gözlendiğinde, mutlaka doktorunuza başvurunuz. Eğer bu durum tedavi edilmezse kalıcı sertleşme bozukluklarına yol açabilir.
 11. UROMAX, kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da  artırmaktadır.
 12. İlacın ullanımına bağlı baş dönmesi oluşabileceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.

 

UROMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte kahvaltıdan veya günün ilk öğününden sonra alınız. Önerilen doz günde 1 kapsüldür. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi ve boşalma bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tamsulosin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: UROMAX MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül

UROMAX MR Kapsül Kullanma Talimatı


ÜROMAX-MR-04-mg-Değiştirilmiş-Salımlı-Sert-Jelatin-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort