ULTRALAN Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon kaproat’tır. ULTRALAN Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir kremdir. İltihap ve kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi vardır. Böcek sokmaları; 1. derece yanıklar; güneş yanıkları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan  deri iltihabı (kontakt dermatit); sedef hastalığı; kaşıntılı el ve ayak derisi iltihabı (dishidrotik egzama); sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); varisler ile ilişkili görülen egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (diskoid egzama);  çocuk egzaması; meslek egzaması; anal egzama; yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısımlarında görülen fakat nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalığı (unna hastalığı); deri, ağız içi ya da cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan oluşan döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken); çoğu zaman astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik rahatsızlıkları olanlarda görülen, yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan  kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde kendini gösteren Atopik dermatit tedavisinde kullanılır.

ULTRALAN Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İltihap ve kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi vardır.
 3. Bu ilaç bakteri, mantar ve virüsten kaynaklanan cilt enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. İlacı gözlerinize ve ağzınıza temastan kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 8. Süt çocukları ve 4 yaşına kadar olan çocuklarda bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, 3 haftadan daha fazla kullanılmamalıdır.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 10. Eğer virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 11. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ULTRALAN Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Gerekli görüldüğünde kapalı pansuman uygulanabilir. Pansuman 24 saatin üzerinde olmamak kaydıyla uzun süre kalmalıdır. Eğer tedavi uzun sürecekse 12 saatte bir değiştirilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı (perioral dermatit) meydana gelirse ilacın kullanımını durdurup, en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınız.
 3. Ciltte yanma ve kızarıklık oluşumu, aşırı derecede kıl oluşumu ve ciltte çizgilenme meydana gelmesi gibi geçici ve hafif  yan etkiler de görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Fluokortolon ve Fluokortolon kaproat

İlaç Marka İsmi:  ULTRALAN Krem

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir