TRIFLUCAN 5 mg Şurup

Endikasyon bilgisi :

Flukonazol adlı etken maddeyi içinde bulunduran TRIFLUCAN 5 mg Şurup, mantarların büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için uygundur. TRIFLUCAN Şurup, ağız-boğaz, yemek borusu, akciğer, idrar yolları ve kan dolaşımı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar ile deri enfeksiyonlarının (saçkıran, tırnak, ayak ve el mantarı gibi) tedavisinde; mukozal ve genital pamukçuk, kadın dış üreme organları ve vajinanın mantar enfeksiyonu (Vajinal Kandidiyazis) ve kandidiyal balanit tedavisinde; AIDS li hastalarda ve kemik iliği nakli geçiren veya kanser tedavisi gören hastalarda  mantar enfeksiyonlarının tedavisi ve önlenmesinde;  ayrıca Cryptococcus’dan kaynaklanan bir enfeksiyonun  (AİDS hastalarında) nüksünün önlenmesinde ve bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan hastaların bir mantar enfeksiyonu kapmasının önlenmesinde kullanılır.

TRIFLUCAN 5 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. TRİFLUCAN, mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için uygundur.
 2. TRİFLUCAN Şurup, kıvamı suya göre daha yüksek olan berrak, renksizle çok uçuk sarı arasında bir çözeltidir. Her 1 ml şurupta etken madde olarak 5 mg flukonazol bulunur. Diğer bileşenler: 819 mg Gliserol (sığır kaynaklı), 133,4 mg Sükroz, kiraz aroması, Sodyum sitrat (Trisodyum sitrat dihidrat olarak), Sitrik asit monohidrat ve saf su
 3. İlacın etken maddesine ya da yukarıdaki bileşenlerine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmanız önerilmez.
 4. Eğer böbrek veya karaciğer hastalığınız var ise ya da herhangi bir kalp ritim bozukluğu, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi bir  ya da bir kaçı var ise;  kullanmadan önce hekiminiz bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. Eğer mide rahatsızlığı için sisaprid ya da alerji tedavisi için astemizol veya terfenadin kullanıyor iseniz;  kalp ritim bozukluğu ilacı olan kinidin etken maddeli bir ilaç alıyorsanız veya şizofreni hastalığı için pimozid kullanıyor iseniz; bu ilaçlardan herhangi biriyle TRIFLUCAN şurup kullanmayınız.
 6. TRIFLUCAN’a başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Hekiminizin reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 7. TRIFLUCAN, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. Hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız, hekiminize durumu söylemelisiniz. Hamileyken kullanımı, doğmamış bebeğe zarar verebilir.
 9. TRIFLUCAN, emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TRIFLUCAN 5 mg Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. TRIFLUCAN alımı yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabı ile alınız. TRIFLUCAN yemek sonrası  veya öğün aralarında alınabilir.
 3. 12-17 yaş arası çocuklarda hekim tarafından reçetelenen doz uygulanır
  11 yaşından küçük çocuklar için maksimum doz günde 400 mg’dır. Dozaj, çocuğun kilosuna göre ayarlanmalıdır.
  Mukozal pamukçuk tedavisi: Günde 1 defa 3 mg/kg (Tedavinin ilk gününde 6 mg/kg şeklinde verilebilir.)
  Kriptokokal mantarların sebep olduğu tekrarlayan menenjit (Kriptokokal menenjit) ya da Kandida türü mantarların sebep olduğu iç
  mantar enfeksiyonlarında: Günde 1 defa 6 mg-12 mg/kg
  Kriptokokal mantarların sebep olduğu tekrarlayan menenjit (Kriptokokal menenjit) tekrarlamasının önlenmesinde: Günde 1 defa 6 mg/kg
  Kandida’nın sebep olduğu enfeksiyonu engellenmesinde (Bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa): Günde 1 defa  3 mg-12 mg/kg
  15 – 27 günlük bebeklerde yukarıdaki tablo ile aynı dozda ancak 2 günde bir verilir. Maksimum doz, her 48 saatte bir kg başına 12 mg’dır.
  0 – 14 günlük bebeklerde yukarıdaki tablo ile aynı dozda ancak her 3 günde bir verilir. Maksimum doz, her 72 saatte bir kg  başına 12 mg’dır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. TRIFLUCAN kullanırken, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , boğaz ve dilde şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki:  bulantı, mide rahatsızlığı, ishal, karın ağrısı, gaz, kusma, baş ağrısı, alkalen fosfataz seviyelerinde yükselme, kan alkalin fosfataz ve Aspartat aminotransferazda yükselmeler, cilt döküntüsü TRİFLUCAN’ın yaygın yan etkileridir.

İlaç Etken Maddesi: Flukonazol
İlaç Marka İsmi: TRIFLUCAN 5  mg Şurup
TRİFLUCAN Şurup, sırasıyla; Antienfektifler, Sistemik Antimikotikler, Triazol türevleri ve flukonazol şeklinde sınıflandırılmış olup, J02AC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz TRIFLUCAN Şurup, PFİZER PFE İLAÇLARI  firmasının ürünüdür.

TRIFLUCAN 5  mg Şurup’a ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

TRIFLUCAN 5 mg Şurup'a ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

TRIFLUCAN 5  mg Şurup’un kısa ürün bilgisi

TRIFLUCAN 5 mg Şurup'un kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir