TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Protirelin’dir. TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul, beyin tabanında  bulunan ve hormon üreten bir bez olan hipofiz bezi ile boyunda bulunan  hormon üreten bir bez olan tiroid bezi fonksiyonlarının incelenmesinde kullanılan bir ilaçtır. Sentetik tirotropin salıcı hormondur.

TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyin tabanında  bulunan ve hormon üreten bir bez olan hipofiz bezi ile boyunda bulunan  hormon üreten bir bez olan tiroid bezi fonksiyonlarının incelenmesinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer  kalp damar tıkanıklığı (enfarktüs) rahatsızlığınız veya göğüs ağrısı (angina pektoris) rahatsızlığınız varsa ya da motor (hareketi sağlayan) sinirlerin uyarılara karşı hassasiyetinin artması (spazmofili),  hava yollarının ciddi derecede tıkanması durumlarından herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer kalp ritm bozukluğunuz veya iskemik (yeterli kan gitmemesi durumu) kalp hastalığınız varsa ya da hipofizde (beyinde hormon salgılayan bez) büyük tümörlerin varlığı, sara (epilepsi), astım veya tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidizm) durumunda tiroid baskılayıcı tedavi yapılmışsa,  tiroid (boyunda yer alan ve hormon salgılayan bez) bezinin fazla salgı yapması durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaların ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Bazı hastalarda TSH sekresyonu gecikebilir ve pik değerleri ancak 1-2 saat sonra elde edilebilir. Bu gibi durumlarda test tekrarlanmalıdır. Ancak testin tekrarı, ilk testten sonra en erken 14 gün sonra yapılmalıdır.
 6. Tirotropin kan düzeyinin düzensiz olmasından dolayı başlangıç değeri ve karşılaştırma değerleri saat 9.00 ile 17.00 arasında saptanmalıdır. Bu zaman aralığında tirotropin kan konsantrasyonunun önemli derecede değişim göstermesi beklenmez.
 7. Tiroid hormonları bu ilaç kullanılmadan 24 saat önce kesilmelidir.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmayınız.

TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç  toplar damar içine TRH testi uygulamasında kullanılır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sıcak basması, baş dönmesi, baş ağrısı, acıkma, idrara çıkma ihtiyacı, ağız kuruluğu ve karın ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Protirelin

İlaç Marka İsmi: TRH FERRİNG  IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir