TRETIN Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tretinoin’dir. TRETIN Krem, cilt hücrelerini besleyerek, cildin yenilenmesine yardımcı olan, A vitamininin cilde sürülebilen bir  formudur. Deriye uygulandığında derinin en üst tabakası olan epidermise ait hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, aşırı keratin oluşumunu baskılar ve derinin kendisini onarma mekanizmalarını uyarır.   Komedon (cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden oluşan siyah noktalar), püstül (içi irinle dolu kabarcık) ve papüllerle (deride küçük, kenarları iyice belli kabartılar) birlikte görülen Akne vulgaris (sivilce) tedavisinde ve Psoriazis (sedef hastalığı), İktiyozis (balık pulu hastalığı) ve Hiperkeratozis (deri kalınlığının artması)  tedavisinde kullanılır.

TRETIN Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Deriye uygulandığında derinin en üst tabakası olan epidermise ait hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, aşırı keratin oluşumunu baskılar ve derinin kendisini onarma mekanizmalarını uyarır.
 3. Cilde uygulandığında, ciltte geçici bir sıcaklık ve batma hissi olabilir. Gerekirse, tedaviye ara verilerek
  veya uygulama sıklığı azaltılarak, hastanın dayanabileceği doz ayarlanabilir.
 4. Tedavinin ilk haftalarında iltihaplı lezyonlarda artış olabilir. Bunun nedeni ilacın lezyonlar üzerindeki etkisidir ve ilacın kesilmesini gerektirmez.
 5. İlacın etki göstermediğini düşünseniz bile, ilacı size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız.
 6. Cildinizde iyileşmeler görülmesi 2-3 haftayı bulabilir, fakat tam fayda sağlaması için 6 haftadan fazla  kullanmanız gerekebilir.
 7. Ağız, burun ve gözünüze temas ettirmeyiniz.
 8. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir ve güneş yanıkları oluşabilir.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde, enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız.
 11. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

TRETIN Krem‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızın ucuyla ufak miktarda aldığınız ilacı lezyonlu deri bölgesine hafifçe sürünüz.
 3. Günde bir kez geceleri uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede  tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve batma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tretinoin
İlaç Marka İsmi:  TRETIN Krem

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir