TRENTILIN 600 mg Retard Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Pentoksifilin’ dir. TRENTILIN 600 mg Retard Film Tablet, kandaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) şeklini değiştirir ve esnekliğini arttırır.  Bu sayede  kırmızı kan hücrelerinin daha küçük kan damarlarına sığmasını kolaylaştırır. Ayrıca kanın akışkanlığını arttırarak, kanın akışını geliştirir ve iyileştirir. Bu durum da doku oksijenlenmesini  kuvvetlendirir. Damar açıcı bir ilaçtır. İşitme kaybı, ani sağırlık gibi iç kulaktaki bozulmalar; hafıza kaybı, oriyantasyon bozukluğu, hareket zaafı, baş dönmesi, pratik muhakeme zaafı gibi serebral (beyin ile ilgili) yetersizlik belirtilerinin tedavisinde;  kangren; bacak ülseri; çabuk yorulma, kramp, kesintili topallama gibi atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

TRENTILIN 600 mg Retard Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Damar açıcı bir ilaçtır. İşitme kaybı, ani sağırlık gibi iç kulaktaki bozulmalar; hafıza kaybı, oriyantasyon bozukluğu, hareket zaafı, baş dönmesi, pratik muhakeme zaafı gibi serebral (beyin ile ilgili) yetersizlik belirtilerinin tedavisinde;  kangren; bacak ülseri; çabuk yorulma, kramp, kesintili topallama gibi atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülecektir. İlacın yararlı etkilerini görmeniz  8 haftayı da bulabilir. İlacın kullanımını  aniden bırakmayınız.
 4. Sigara kullanımı kan damarlarınızı daraltıcı etkisi olduğundan ilacın yararlı etkilerini azaltabilir. Sigara kullanıyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.
 5. Eğer yakın zamanda göz kanaması veya beyin kanaması geçirdiyseniz ya da kafein veya teofilin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer yakın zamanda geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, kalp ritm bozukluğu veya koroner kan damarları veya beyin damarları ile ilgili ciddi bir sertleşme varsa ya da beyin kanaması geçiriyorsanız (bulantı, kusma, baş ağrısı, uyuşukluk, bilinç kaybı, uykuya eğilim, yüzde çarpılma, konuşma bozukluğu gibi belirtiler sizde ortaya çıkarsa) bu ilacı kullanmayınız.
 7. Herhangi bir kan pıhtılaşma bozukluğu veya kalp ritm bozukluğunuz varsa ya da yakın zamanda geçirmiş olduğunuz herhangi bir kanama bozukluğu; yakın zamanda geçirilmiş herhangi bir ameliyat (diş ameliyatı da dahil); mide ülseri veya onikiparmak bağırsağı ülseri); karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı veya düşük tansiyon (hipotansiyon) rahatsızlıklarından herhangi biri ya da birkaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TRENTILIN 600 mg Retard Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Midenize verecek zararı azaltmak için yemeklerle birlikte veya yemekten hemen sonra ya da bir antiasit ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, gaz, ishal, yüz ve boyun kızarmasıyla olan sıcak basması yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pentoksifilin

İlaç Marka İsmi: TRENTILIN 600 mg Retard Film Tablet

TRENTILIN 600 mg Retard Film Tablet İlaç Prospektüsü


TRENTILIN-600-mg-Retard-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort