TRENTAL 300 mg I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Pentoksifilin’ dir. TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul, kandaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) şeklini değiştirir ve esnekliğini arttırır.  Bu sayede  kırmızı kan hücrelerinin daha küçük kan damarlarına sığmasını kolaylaştırır. Ayrıca kanın akışkanlığını arttırarak, kanın akışını geliştirir ve iyileştirir. Bu durum da doku oksijenlenmesini kuvvetlendirir. Beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları; göz ile ilgili dolaşım bozuklukları; işitme kaybı, ani sağırlık gibi iç kulaktaki bozulmalar; kangren; bacak ülseri; kesintili topallama gibi atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları; göz ile ilgili dolaşım bozuklukları; işitme kaybı, ani sağırlık gibi iç kulaktaki bozulmalar; kesintili topallama gibi atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülecektir. İlacın yararlı etkilerini görmeniz  8 haftayı da bulabilir. İlacın kullanımını  aniden bırakmayınız.
 4. Sigara kullanımı kan damarlarınızı daraltıcı etkisi olduğundan ilacın yararlı etkilerini azaltabilir. Sigara kullanıyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.
 5. Eğer yakın zamanda göz kanaması veya beyin kanaması geçirdiyseniz ya da kafein veya teofilin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer yakın zamanda geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, kalp ritm bozukluğu veya koroner kan damarları veya beyin damarları ile ilgili ciddi bir sertleşme varsa ya da kanama geçiriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 7. Herhangi bir kan pıhtılaşma bozukluğu; kalp ritm bozukluğu; yakın zamanda geçirmiş olduğunuz herhangi bir kanama bozukluğu; yakın zamanda geçirilmiş herhangi bir ameliyat(diş ameliyatı da dahil); mide ülseri veya onikiparmak bağırsağı ülseri); karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı veya düşük tansiyon (hipotansiyon) rahatsızlıklarından herhangi biri ya da birkaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Damar yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, gaz, ishal, yüz ve boyun kızarmasıyla olan sıcak basması yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pentoksifilin

İlaç Marka İsmi: TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul

TRENTAL 300 mg  I.V. Enfüzyon İçin Solüsyon İçeren Ampul İlaç Prospektüsü


TRENTAL-300-mg-I.V.-Enfüzyon-İçin-Solüsyon-İçeren-Ampul-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir