TORISEL 25 mg/ml IV İnfüzyonluk Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Temsirolimus’dur. TORISEL 25 mg/ml IV İnfüzyonluk Çözelti İçeren Flakon , böbrek dokusu dışına yayılmış böbrek hücresi kanserinin (metastatik renal hücreli karsinom) tedavisinde kullanılır.

TORISEL 25 mg/ml IV İnfüzyonluk Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Böbrek dokusu dışına yayılmış böbrek hücresi kanserinin (metastatik renal hücreli karsinom) tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilaç tümörleri  yok ederken, diğer bazı hücreleri de etkileyebilir. Bu da kanınızdaki hücrelerin seviyesinin düşmesine sebep olur. İlacı kullanırken doktorunuz sizden düzenli aralıklarla kan testleri isteyecektir. İlacı kullanmadan önce yapılan tahlillerde kan hücrelerinin seviyesi düşükse, doktorunuz sizi  bu durumdan haberdar edecektir.
 4. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 5. Eğer akciğerinizde daha önce geçirilmiş veya şu an var olan enfeksiyon varsa ya da beyninizde veya omuriliğinizde tümör,kanama probleminiz veya vücudunuzda morarma varsa ya da pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar (varfarin ve asenokumarol gibi) kullanıyorsanız; nefes darlığınız, öksürük veya ateşiniz varsa; alkol kullanıyorsanız ya da alkol bağımlısıysanız; geçmişinizde ya da hali hazırda herhangi bir böbrek yetmezliği veya böbrek probleminiz varsa;  geçmişinizde ya da hali hazırda herhangi bir karaciğer probleminiz varsa; geçmişinizde ya da hali hazırda kolesterol seviyeniz yüksek ise; ameliyat olacaksanız ya da yakın bir zamanda ameliyat geçirdiyseniz; katarakt (göze perde inmesi) gibi göz probleminiz varsa ya da geçmişinizde
  olduysa.bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Eğer, 65 yaş üzerinde iseniz, yüzde şişlik, ishal, endişe, depresyon, nefes darlığı, kandaki beyaz hücre sayısında düşüş, kas ağrısı, tat almada değişiklik, üst solunum yolu enfeksiyonu, akciğer çevresinde sıvı, ağızda veya yemek borusunda ağrı ve iltihap, burun akıntısı, sersemlik, enfeksiyon veya pnömoni gibi bazı yan etkilerin görülmesi riski daha fazladır.
 7. Bu ilacın kullanımı pıhtılaşmaya ve enfeksiyon direncine yardımcı olan hücrelerde azalmaya sebep olabilir. Bu durum  kolay kanama, vücutta berelenme ve  enfeksiyon  riskini arttıracağından, ilacı kullanırken dikkatli olunuz.
 8. Bu ilacın kullanımı, kan şekeri seviyenizi yükselmesine sebep olabilir ya da şeker hastalığınızı (diyabet)
  kötüleştirebilir. Bu durum insülin ve/veya ağız yoluyla alınan kan şeker seviyesini düşüren ilaçlar kullanmanızı gerektirebilir. Aşırı susama veya idrara çıkma sıklığınız artarsa doktorunuza başvurunuz.
 9. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız. Ayrıca tedaviniz sırasında kan nakli yaptırmanız gerekebilir.
 10. Tedavi sırasında aşılamanın etkisi azalacağından, bu ilacı kullanırken aşı olmaktan kaçınılmalıdır.
 11. Eğer eşiniz ya da siz bu ilacı kullanıyorsanız, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra da en az 6 ay boyunca gebelik önlenmeli ve gebeliğe karşı gereken tedbir alınmalıdır.
 12. Eğer hamileyseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar  verebilir.

TORISEL 25 mg/ml IV İnfüzyonluk Çözelti İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.  Toplardamar içine infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Saç dökülmesi, deri altında kırmızı benekler, sarılık, vücut ağrıları, grip belirtileri, titreme, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, ellerde ve ayaklarda hissizlik,  devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Temsirolimus

İlaç Marka İsmi: TORISEL 25 mg/ml IV İnfüzyonluk Çözelti İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir