TOMUDEX 2 mg IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Raltitreksed’dir. TOMUDEX 2 mg IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Kemoterapi olarak bilinen bir ilaç grubundadır ve kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Kolon ve rektum (bağırsak veya sindirim sisteminizin bir bölümü) kanserinin tedavisi ile ilgilidir. Akciğer kanseri  hastalarının tedavisinde sisplatin ya da karboplatin ile kullanılır.

TOMUDEX 2 mg IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Kolon ve rektum (bağırsak veya sindirim sisteminizin bir bölümü) kanserinin tedavisi ile ilgilidir. Akciğer kanseri  hastalarının tedavisinde sisplatin ya da karboplatin ile kullanılır.
 3. Şiddetli böbrek rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktorunuzla birebir görüşmelisiniz.
 5. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.
 6. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 7. Eğer, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan karaciğer ile ilgili problemleriniz ve börek hastalığınız varsa ya da kalp veya koroner atar damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda Radyoterapi (yüksek dozda X-ray tedavisi, ışın tedavisi) aldıysanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz
 8. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 9. Eğer 80 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkilerine maruz kalma riskiniz daha fazladır.
 10. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Eğer eşiniz ya da siz bu ilacı kullanıyorsanız, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra da en az 6 ay boyunca gebelik önlenmeli ve gebeliğe karşı gereken tedbir alınmalıdır.
 12. Eğer hamileyseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

TOMUDEX 2 mg IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç damar içine uygulanır. Size uygulanacak uygun doza doktorunuz karar verecektir. Size verilecek doz, vücut ölçünüze ve tedaviye vereceğiniz cevaba göre belirlenecektir.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciddi mide bulantısı, 24 saatlik periyotta 1 den  fazla kusma, günde 4 defadan fazla dışkı yapma veya geceleri ishal durumu, yemek yiyememe durumu, yüksek ateş ve diğer enfeksiyon belirtileri, ağız içinde veya çevresinde ağrı ve yara oluşumu, ellerde ve ayaklarla ağrı, sızı, yanma ve şişlik gibi yan etkilerden birine veya bir kaçına maruz kalırsanız,  acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Raltitreksed

İlaç Marka İsmi: TOMUDEX 2 mg IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort