TICLID Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Tiklopidin Hidroklorür’dür. TICLID Tablet, kanın pıhtılaşmasını azaltan bir ilaçtır. Damar sertliği (ateroskleroz) olan hastalarda, kalp krizi (miyokard infarktüsü), felç ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin önlenmesi ve azaltılması ile ilgilidir. Ayrıca, kalbi besleyen koroner damarların içine stent adı verilen protezin yerleştirilmesinden sonra, yeniden tıkanmanın  önlenmesinde aspirin ile beraber kullanılır.

TICLID Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kanın pıhtılaşmasını azaltan bir ilaçtır. Damar sertliği (ateroskleroz) olan hastalarda, kalp krizi (miyokard infarktüsü), felç ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin önlenmesi ve azaltılması ile ilgilidir. Ayrıca, kalbi besleyen koroner damarların içine stent adı verilen protezin yerleştirilmesinden sonra, yeniden tıkanmanın önlenmesinde aspirin ile beraber kullanılır.
 3. Eğer ciddi karaciğer yetmezliğiniz veya kanama zamanını uzatan bir kan hastalığınız varsa ya da beyin damarları ile ilgili akut bir kanama durumunuz, kansızlık, ateş, cildinizde iğne başı şeklinde kırmızı morarma durumu veya mide ülseri rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer herhangi bir ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Doktorunuz bir süreliğine ilacı kullanmanızı durdurabilir.
 5. Bu ilacın kullanımı kan hücrelerini ilgilendiren ve kanamayla ilgili ciddi etkilere neden olabilir ve
  bunlar bazen ölümle sonuçlanabilir.Tedaviniz süresince düzenli olarak kan sayımı ve  karaciğer fonksiyon testlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.
 6. Tedaviniz süresince bu ilacın kullanımı şiddetli ishale sebep olabilir. Bu durumda doktorunuzu haberdar edip, ilacın kullanımı durdurulmalıdır.
 7. Karaciğerinizde bir bozukluk varsa ya da yakın bir tarihte ameliyat olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı  güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı doktorunuzun önerdiği sürece kullanınız. Tedavinizi doktorunuzun onayı olmadan bırakırsanız, tedavinizin yararlı etkileri  ortadan kalkabilir, damarlarınızda yeniden tıkanma oluşabilir.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın  kullanımı  sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TICLID Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Şiddetli ishal, bulantı, kusma, ateş, deri döküntüsü, sarılık, boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, burun içinde ve cinsel organ dokularında gri veya beyaz renkli yalancı zar, kılcal damarlarda kan toplanması ile deride aniden oluşan kızarıklıklar, dudaklar üzerinde kanamalı kabuklanma ve gözlerde yara  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Tiklopidin Hidroklorür

İlaç Marka İsmi: TICLID Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir