TIBERSID 500 mg/3 ml I.V. Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Ornidazol‘ dur. TIBERSID 500 mg/3 ml I.V. Ampul, vücuttaki bakteri ve parazitlere karşı etki gösteren antibakteriyel ve antiprotozoal bir ilaçtır. TIBERSID, üreme ve boşaltım sisteminde trikomonas kaynaklı enfeksiyonlar, rahim içi zarı iltihabı; doğum sonrası septisemi; menenjit (beyni saran zarın iltihabı); ameliyat yarası enfeksiyonlarında; karın içinde meydana gelen enfeksiyonlarda (karın zarı iltihaplanması);  karaciğer, akciğer,  böbrek ve dalak gibi birtakım iç organlarda görülen enfeksiyonlarda ve karın bölgesinde kramplar, karında şişlik, mide bulantısı ve sulu ishal ataklarıyla belirgin bağırsak enfeksiyonu ( Giardia enfeksiyonu) tedavisinde kullanılmakla birlikte özellikle kalın bağırsak ve kadın hastalıkları ile ilgili cerrahi müdahaleler sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için de   kullanılmaktadır.

 

TIBERSID 500 mg/3 ml I.V. Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TIBERSID, bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması için tedavi görüyorsanız, eşinizinde sizinle birlikte tedavi olması gerekmektedir. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir.
 5. Tedavi süresince alkol almaktan kaçınınız. Tedavi bitiminde ilaç alımını bıraktıktan sonra da en az 3 gün süreyle alkol almayınız. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 6. Karaciğer hastalığınız ya ya da epilepsi, MS gibi merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

TIBERSID 500 mg/3 ml I.V. Ampul’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Damar içine (intravenöz) uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2.  Lökopeni (beyaz kan hücreleri sayısının normalin altına düşmesi), tat almada bozukluk, kaşıntı ve cilt reaksiyonu seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ornidazol
İlaç Marka İsmi: TIBERSID 500 mg/3 ml I.V.  infüzyon için çözelti içeren Ampul

TIBERSID 500 mg/3 ml I.V. Ampul kullanma talimatı


TIBERSID 500 mg-3 ml I.V. Ampul kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir