Teveten Plus Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Eprosartan, Hidroklorotiyazid’dir. Teveten Plus Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin, kan damarlarını daraltmasını  engelleyen yüksek tansiyon ilacıdır. Ayrıca vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve yüksek tansiyonu olan hastalarda  felç (inme) riskinin azaltılması  ile ilgili bir ilaçtır.

Teveten Plus Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve yüksek tansiyonu olan hastalarda  felç (inme) riskinin azaltılması  ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kanda potasyum seviyesinin düşük veya yüksek olması, diyabet hastalığı, lupus, sulfa ilaçlarına alerji, gut hastalığı, astım ve alerji durumlarından herhangi biri ya da birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 5. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 6. İdrar yapamama durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol alımı kan basıncını daha da düşürebilir ve  ilacın yan etkilerini artırabilir.
 8. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Teveten Plus Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, vücutta şişme, sarılık, soluk cilt, baş dönmesi hissi, sarılık, ağız kuruluğu, susuzluk, uyuklama, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, idrar yapmada artış, bayılma veya nöbet (istem dışı kasılmalar) durumlarından herhangi birisi ya da birkaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Eprosartan, Hidroklorotiyazid

İlaç Marka İsmi: Teveten Plus Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir