Teveten Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Eprosartan’dır. Teveten Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Yüksek tansiyon;  belirli kalp hastalıkları olan tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması; tip 2 diyabet (şeker)  hastası olan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülen şeker hastalığı kökenli böbrek hastalıklarının tedavisi ya da ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması ile ilgili bir ilaçtır.

Teveten Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon;  belirli kalp hastalıkları olan tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması; tip 2 diyabet (şeker)  hastası olan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülen şeker hastalığı kökenli böbrek hastalıklarının tedavisi ya da ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması  ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 4. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 5. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durumda böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Eğer halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla birlikte mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol alımı  ilacın yan etkilerini arttıracaktır.
 7. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.
 8. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 9. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz.
 10. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, vücutta su kaybı, kanda potasyum seviyesinin düşük olması  gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bilgilendirmelisiniz.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Teveten Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, depresyon, anormal rüyalar görme,vücutta şişme, soluk cilt, yorgunluk hissi, bayılacakmış hissi, kolay kanama ve kolay çürük oluşumu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacın alımını hemen durdurup tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi:  Eprosartan

İlaç Marka İsmi: Teveten Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir