TETRADOX 100 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Doksisiklin’dir. TETRADOX 100 mg Kapsül, vücuttaki bakterilerle savaşarak, duyarlı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. TETRADOX, bademcik iltihabı, farenjit, kronik bronşit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi solunum yolu  enfeksiyonları tedavisinde; turist diyaresinin tedavisinde ve önlenmesinde; bağ dokusu iltihabı (selülit), hayvan ısırmaları, kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında, antibiyotik tedavisinin gerekli görüldüğü sivilcelerde; bazı göz enfeksiyonlarında; kolera, amip, turist diyaresi gibi bağırsak hastalıklarında;  idrar yolu enfeksiyonları ve genital enfeksiyonlarda; cinsel temasla geçen (zührevi) bel soğukluğu ve frengi hastalığında alternatif tedavi olarak;  sıtmanın önlenmesi ve tedavisinde; gazlı gangren ve tetanozda alternatif tedavi olarak; kayalık dağlar benekli humması, Q ateşi, tifüs çeşitleri, bit ve keneden geçen hastalıklar, malta humması, veba, sıraca (tularemi), leptospiroz, psitakoz gibi hastalıkların  tedavisinde kullanılmaktadır.

TETRADOX 100 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TETRADOX, duyarlı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.  Doktorunuzun tavsiye ettiği doz ve kullanma süresini dikkate alınız.
 5. Kullanımının kesin olmamakla birlikte doğum kontrol haplarının etkisinde azalma meydana getirebileceği akılda
  tutulmalıdır.
 6. Tedaviniz sırasında veya tedavi sonrasında ishal gelişirse, doktorunuza söyleyiniz. Bu durum antibiyotik tedavisini takiben ortaya çıkabilen ve tedavinin durdurulup, özel bir tedaviye başlanılmasını gerektirebilecek, ciddi bir bağırsak iltihaplanmasının belirtisi olabilir.
 7. Eğer şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa; kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 8. •8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Çocuklarda kemik bozuklukları, dişlerde kalıcı sararma veya grileşme görülebilme olasılığı yüksektir.
 9. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 10. TETRADOX‘ u hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve multivitaminler, kalsiyum takviyeleri, demir içeren yiyecek veya ilaçlarla aynı anda almayınız. Bu ürünlerle birlikte almanız ilacın emilimini azaltabilir. İlacınızı bu ilaçları almadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Doğmamış bebeğin iskelet gelişimini yavaşlatabilir. İleride, dişlerde kalıcı sararma veya grileşme bebeklerde görülebilme olasılığı yüksektir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir.

TETRADOX 100 mg Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda sıvı ile birlikte tok karnına alınız. Midenize zarar verme riskine karşı yemekle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir. Yemek borusunu tahriş edebileceğinden oturur veya dik durumdayken yutunuz. Yaklaşık 30 dakika uzanmayınız ve yatmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide yanması, karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, kulak çınlaması, görme bozuklukları, kas ve eklem ağrısı, kan ve üre değerlerinde geçici değişiklik  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Doksisiklin
İlaç Marka İsmi: TETRADOX 100 mg Kapsül
TETRADOX, sırasıyla; Sistemik Antienfektifler, Sistemik Antibakteriyeller, Tetrasiklinler ve doksisiklin hiklat şeklinde sınıflandırılmış olup, J01AA02 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz TETRADOX, TEVA İLAÇLARI SANAYİ  firmasının ürünüdür.

TETRADOX 100 mg Kapsül’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


TETRADOX-100-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

TETRADOX 100 mg Kapsül’ün kısa ürün bilgilendirmesi

TETRADOX 100 mg Kapsül'ün kısa ürün bilgilendirmesi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir