TERKUR Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Aluminyum Hidrosiklorit’tir. TERKUR Krem, her türlü hiperhidrozis (Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda aşırı terleme şeklinde görülmektedir); özellikle koltuk altı, ayak ve ellerde görülen aşırı terleme nedeniyle oluşan ve uygun ortamda kısmen mikroorganizmaların faaliyeti sonucu ortaya çıkan koku yayılmasına karşı kullanılan bir ilaçtır. Deri kıvrımlarında sık görülen ve aşırı terlemeler sonucu ortaya çıkan ikincil enfeksiyonlarda ve ciltte sürtünmeye bağlı veya mantar gibi  mikroplara bağlı cilt harabiyetlerinde; yürüyüş esnasında oluşabilecek ayaktaki içi sıvı dolu kabarcıkların  önlenmesinde kullanılır.

TERKUR Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Özellikle koltuk altı, ayak ve ellerde görülen aşırı terleme nedeniyle oluşan ve uygun ortamda kısmen mikroorganizmaların faaliyeti sonucu ortaya çıkan koku yayılmasına karşı kullanılır.
 3. İlacı ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. İlacı, kurumuş, çatlamış, rüzgar yanığı, güneş yanığı ya da açık yaralı ciltlerde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

TERKUR Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan yerde hafif incelme, kırışıklık, kuruluk  gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Aluminyum Hidrosiklorit
İlaç Marka İsmi: TERKUR %19 krem
ATC Kodlaması: TERKUR, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında sırasıyla; DERMATOLOJİKLER – ANTİSEPTİKLER VE DEZENFEKTANLAR-Aluminyum-alüminyum içeren dermatolojik antiseptikler olarak sınıflandırılmış, D09AA08 ATC koduyla yer alır. Eczanede reçetesiz satışı yapılan TERKUR kremin ruhsatı  ve imalatı ORVA İlaç Sanayi’ne aittir.  TERKUR ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
— TERKUR ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—TERKUR uygulanmadan önce bilinmesi gereken konular ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri; nasıl saklanır;
—TERKUR kullanırken ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—TERKUR uygulanım şekli ve nasıl kullanılır; sorularına cevaben ORVA İlaç’ın aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
TERKUR krem’e ait kısa ürün bilgisi pdf belgesi
TERKUR krem'e ait kısa ürün bilgisi pdf belgesi

TERKUR krem’e ait prospektüs-kullanma talimatı pdf belgesi
TERKUR krem'e ait prospektüs-kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir