TERANAR Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Terazosin hidroklorür‘ dür. TERANAR Tablet, kan damarlarının gevşemesini sağlayarak kan dolaşımını geliştiren,  prostat ve idrar boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. İyi huylu prostat büyümesi ve yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisinde kullanılır.

TERANAR Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarının gevşemesini sağlayarak kan dolaşımını geliştiren,  prostat ve idrar kesesi  boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır.
 3. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 4. Eğer bu ilacı kullanırken kan basıncını düşürücü başka bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Bu ilacı kan basıncını düşürücü diğer ilaçlarla birlikte kullanmanız gerekiyorsa doz ayarlamalarına ihtiyacınız olabilir.
 5. İlacın kullanımı kan basıncını düşürdüğünden, bu durum baş dönmesi ve bayılmaya sebep olabilir. Bayılmayı engellemek ve baş dönmesini  hissetmemek için  ilacınızı genellikle akşam  yatmadan önce alınız.
 6. Bu ilacı ilk defa alıyorsanız ya da herhangi bir nedenden dolayı ilacın alımını bırakıp daha sonra ilacı tekrar kullanmaya başladıysanız, özellikle ilk birkaç dozda baş dönmesi veya hafif sersemlik hissedebilirsiniz.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat rahatsızlığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.Yüksek tansiyon genellikle belirti göstermez.
 8. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma gibi bir durumunuz var ise  bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 9. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Eğer araç kullanacaksanız ya da uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirinz.  Emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

TERANAR Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında hızlılık ve çarpıntı, baş dönmesi, bayılma hissi, sersemlik hissi, ellerde, ayaklarda ve bileklerde şişlik, erkeklerde 4-5 saat süren ereksiyon gibi ciddi yan etkilerde derhal doktorunuzdan yardım alınız.

İlaç Etken Maddesi: Terazosin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:   TERANAR Tablet

TERANAR Tablet kullanma talimatı


TERANAR Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort