TENSART 8 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kandesartan‘ dır. TENSART 8 mg Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Kan damarlarını gevşeterek ve genişleterek kan basıncını düşürür, kan akışını verimli hale getirir. Bu da kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır,  çalışma yükünü azaltır. TENSART, yetişkinlerde hipertansiyon (yüksek tansiyon, yüksek kan basıncı) tedavisinde ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmaktadır.

TENSART 8 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TENSART, yetişkinlerde hipertansiyon tedavisinde ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Ciddi derecede karaciğer bozukluğunuz veya safra yolları tıkanıklığı varsa; TENSART‘ ı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer karaciğer, böbrek veya kalp ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önce felç geçirdiyseniz, diyalize giriyorsanız ya da yakın zamanda size böbrek nakli yapıldıysa, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan hastalık) hastalığınız varsa, kan basıncınız düşükse, kusuyorsanız, yakın zamanda fazla miktarda kustuysanız veya ishalseniz; TENSART‘ ı  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları  söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, cerrahi operasyondan belli bir süre önce doktorunuza veya diş hekiminize TENSART‘ ı kullandığınızı söyleyiniz.
 6. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 7. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacın kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. TENSART ‘ ın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 12. Kullanımı bazı kişilerde yorgunluk ve sersemliğe sebebiyet verebilir. Eğer sizde de bu yan etkiler varsa;  araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 13. TENSART,  18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanılmaz.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız TENSART‘ ı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

TENSART 8 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Genel kullanım dozu günde 1 tablettir.
 4. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Solunum yolu enfeksiyonu, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, kan basıncında düşme ve böbrek işlevlerinde azalma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Kandesartan
İlaç Marka İsmi: TENSART 8 mg Tablet

TENSART 8 mg Tablet Kullanma Talimatı


TENSART 8 mg Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir