Tavegyl Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klemastin’dir. Tavegyl Tablet, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin oluşumunu engeller. Hapşırma, burun akıntısı, burun, damak ve boğazda kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarıklık gibi saman nezlesi (mevsimsel alerjik rinit) ile ilişkili belirtiler;  kaşıntı, deride kızarıklık gibi nedeni belli olmayan kurdeşen ile ilgili belirtiler; ilaç alerjileri; kaşıntılı cilt hastalıkları; böcek sokmaları ve ısırmaları; kronik egzama ve temas egzaması tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Tavegyl Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin oluşumunu engeller.
 3. Eğer kalp-damar hastalığı, göz tansiyonu, hipertiroidizm, yüksek tansiyon, idrar yapma zorluğuna yol açan prostat büyümesi, midenin oniki parmak bağırsağa açıldığı bölgede tıkanıklık, safra kesesinde tıkanıklık, amfizem veya kronik bronşit gibi herhangi bir solunum solunum rahatsızlığınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Tedaviniz süresince alkol kullanmayınız. Bu ilaç alkolün etkilerini daha da arttırabilir.
 5. Bu ilacı 1 yaşın altındaki çocuklara vermeyiniz.
 6. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı, anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Tavegyl Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacınızı, sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere günde 2 defa alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İdrar yapamama veya idrar yapmada zorluk, solunum zorluğu gibi  yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.  Mide bulantısı, uyuşukluk hali, baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Klemastin

İlaç Marka İsmi: Tavegyl Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir