TARMACET Plus Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dur. TARMACET Plus Süspansiyon, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. İltihaplı eklem ağrısı, sinir ağrısı, kas ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı, migren ağrıları, ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar, diş ağrısı, soğuk algınlığı ağrıları ve  yüksek ateş durumlarında kullanılır.

TARMACET Plus Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İltihaplı eklem ağrısı, sinir ağrısı, kas ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı, migren ağrıları, ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar, diş ağrısı, soğuk algınlığı ağrıları ve  yüksek ateş durumlarında kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuz doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. İki yaşından küçük çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
 6. Bu ilacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 7. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir..
 8. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı  bu ilacı doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

TARMACET Plus Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, bulantı, deri ve gözlerde sararma, alışılmadık kanama, kolay çürüme ve aşırı halsizlik belirtileriyle kendini gösteren karaciğerde fonksiyon bozukluğu belirtilerinden herhangi birine sahipseniz ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol

İlaç Marka İsmi: TARMACET Plus Süspansiyon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir