TACROTU 0,5 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

TACROTU 0,5 mg Kapsül‘ün etkin maddesi olan Takrolimus, organ ve doku nakillerinden sonra vücuttaki bağışıklığı baskılamak suretiyle vücuda nakil olmuş organ veya dokuyu ret etmesini engelleyen bir maddedir. TACROTU, kalp, karaciğer, pankreas, böbrek, el, kol, yüz gibi nakil operasyonlarından sonra vücuda nakil olmuş organ veya dokunun vücut tarafından kabulünün sağlanmasında etki gösterir.

TACROTU 0,5 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

•İlacın etken maddesine karşı bir hassasiyetiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
•TACROTU Kapsül, nakil operasyonlarından sonra vücuda nakil olmuş organ veya dokunun vücut tarafından kabulünün sağlanmasında etki gösterir.
•Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı hekiminizin tavsiye ettiği gibi düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız.
Bazı durumlarda TACROTU‘yu kullanırken tedbirli davranmanız gerekebilir.
• İlacınızı kullanırken ilaç dozunuzu ayarlamak için hekiminiz  kan, idrar gibi tahliller yaptırmanızı gerekli görecektir. Bu sebepten dolayı hekiminizle görüşmelerinizi geciktirmeyiniz.
•Siroz dahil  herhangi bir karaciğer hastalığınız varsa veya psikiyatri tedavisi görüyorsanız, HIV virüsü taşıyorsanız, nöbet hastalığınız, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı,  QT uzaması olarak adlandırılan  elektriksel aktivite değişimi rahatsızlıklarından bir yada bir kaçına sahipseniz, bu hususları  hekiminize anlatınız.
•Bu ilacın kullanımına bağlı üşüme, sıcak basması, karında ağrı veya mide bulantısıyla birlikte sulu dışkı geliştiyse; ilacınızın dozunun değiştirilmesi için acilen hekiminize başvurunuz.
TACROTU‘yu kullanımınız süresince mümkün olduğunca güneşe çıkmayınız.  Güneş lambaları ve solaryumdan uzak durunuz. Bu ilaç cildinizi güneş ışıklarına karşı daha hassas hale getirebileceğinden, dışarı çıkmanız halinde güneş ışıklarını geçirmeyen giysiler giyiniz.
•Hamilelik dönemi ve emzirme dönemlerinde TACROTU Kapsül kullanılmamalıdır. Hamile iseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa bu ilacı kullanmadan hekiminize durumu anlatınız. Emzirme döneminde anne sütü aracılığıyla emzirilen bebek zarar görebilir.

 

TACROTU 0,5 mg Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

•Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
Günlük önerilen doz,  vücut ağırlığı (kg ) başına günlük 0.075 – 0.30 mg dozlarında uygulanması önerilmektedir.
TACROTU ’nun her bir dozunu aç karnına bir bardak dolusu su ile birlikte içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

TACROTU ilacı kullanırken şiddetli karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize başvurunuz.
•Kan şekeri düzeylerinde yükselme, kanda potasyum yüksekliği, hızlı kalp atımı, böbrek fonksiyon bozukluğu, vücutta ödem, idrar tutukluğu, soluk alıp vermede zorluk, depresif ruh hali, el titremesi, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk, puslu görme, midede rahatsızlık hissi, uykusuzluk, vücut ağrısı, üşüme, sıcak basması, mide bulantısı ve sulu dışkı TACROTU‘nun sık rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Takrolimus
İlaç Marka İsmi:  TACROTU 0,5 mg Kapsül

TACROTU 0.5 mg Kapsül (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

TACROTU 0.5 mg kapsül
Ağızdan alınır.
• Etkin madde: 0.5 mg takrolimus (monohidrat olarak) içerir.
1. TACROTU nedir ve ne için kullanılır?
TACROTU 0.5 mg kapsül, her biri beyaz veya beyazımsı granüle toz içeren,  50 kapsüllük ambalajlarda takdim edilmektedir. Kutu içerisinde 10 kapsüllük 5 blister bulunmaktadır.
TACROTU , immünosüpresanlar adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Organ naklinizi takiben (örn. karaciğer, böbrek, kalp) vücudunuzun bağışıklık sistemi yeni organı reddetmeye çalışacaktır. TACROTU , vücudunuzun bağışıklık cevabını kontrol ederek, vücudunuzun nakledilen organı kabul etmesini sağlamak için kullanılmaktadır. TACROTU çoğu kez, bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.
• Ayrıca TACROTU, size nakledilen karaciğer, böbrek, kalp ya da diğer organınızın devam eden reddi için ya da daha önceden almış olduğunuz tedavinin transplantasyonundan sonraki bağışıklık cevabını kontrol edemediği durumlarda da verilebilir.
2. TACROTU ’ yu kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
TACROTU‘ yu aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
• Eğer takrolimus veya ilacın içerdiği maddelerin herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa
• Eğer makrolid antibiyotiklerin alt grubundaki herhangi bir antibiyotiğe (örn. eritromisin, klaritromisin, josamisin) karşı alerjiniz (aşırı uyarlılığınız) varsa
TACROTU‘ yu aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
• Nakledilen organınızın reddini önlemek için bağışıklık sisteminizin baskılanmasına ihtiyaç duyduğunuz sürece TACROTU‘ yu her gün almanız gerekecektir. Doktorunuzla düzenli olarak iletişim halinde olmanız gerekmektedir.
TACROTU‘ yu kullanırken doktorunuz zaman zaman bir takım testler yaptırmanızı (kan, idrar, kalp fonksiyonu, görme ve nörolojik testler dahil) isteyebilir. Bu oldukça normaldir ve doktorunuzun sizin için en uygun TACROTU dozuna karar vermesine yardımcı olacaktır.
• Almanız gereken TACROTU‘ nun dozunu ve etkinliğini etkileyebileceği için, St. John’s Wort (Hypericum perforatum-Sarı Kantaron) gibi bitkisel ilaçları ya da diğer herhangi bir bitkisel ürünü kullanmaktan kaçınınız. Şüphede olduğunuz takdirde, herhangi bir bitkisel ürün ya da ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.
• Eğer karaciğer problemleriniz varsa ya da karaciğerinizi etkilemiş olabilecek bir hastalık geçirdiyseniz, alacağınız TACROTU dozunu etkileyebileceği için lütfen doktorunuza söyleyiniz.
• Eğer bir günden uzun süre ishal olursanız, lütfen doktorunuza söyleyiniz, çünkü aldığınız TACROTU dozunun ayarlanması gerekebilir.
TACROTU kullanırken uygun koruyucu kıyafetler giyerek ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanarak, güneş ışığına ve UV ışığına maruz kalmanızı sınırlandırmalısınız. Bunun nedeni, bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerde kötü huylu cilt değişikliklerine
dair potansiyel risk olmasıdır.
• Eğer herhangi bir aşı olmanız gerekiyorsa, lütfen doktorunuza önceden haber veriniz. Doktorunuz sizin için en uygun yöntemi tavsiye edecektir.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
TACROTU‘  nun yiyecek ve içecek ile kullanılması
TACROTU‘ yu genellikle boş mide ile veya yemekten en az 1 saat önce veya 2 ila 3 saat sonra almalısınız. TACROTU alırken greyfurt ve greyfurt suyu tüketiminden kaçınılmalıdır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Hamile olmayı planlıyorsanız veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız herhangi bir ilacı
kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
TACROTU anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle TACROTU kullanırken emzirmemelisiniz.
Araç ve makine kullanımı
TACROTU‘ yu kullandıktan sonra, baş dönmesi veya uyku hali hissediyorsanız veya net görme konusunda problem yaşıyorsanız herhangi bir araç, alet ya da makine kullanmayınız. Bu etkiler, TACROTU alkol ile birlikte alındığında daha sık gözlenmektedir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
TACROTU, siklosporinlerle birlikte alınmamalıdır.
TACROTU kan düzeyleri aldığınız diğer ilaçlardan etkilenebilir ve diğer ilaçların kan düzeyleri de TACROTU‘ yu kullanmanızdan etkilenebilir ve bu durum TACROTU dozunun artırılmasını veya azaltılmasını gerektirebilir. Özellikle, aşağıdaki etkin maddeleri içeren ilaçlar
alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz:
• Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve özellikle makrolid antibiyotikler adı verilen antibiyotikler ve antifungal ilaçlar, örn. ketokonazol, flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, klotrimazol, eritromisin, klaritromisin, josamisin ve rifampisin
• HIV proteaz inhibitörleri, örn. ritonavir
• Mide ülserlerinin tedavisinde kullanılan omeprazol
• Etinilöstradiol (örn. ağızdan alınan doğum-kontrol hapı) veya danazol ile hormon tedavileri
• Nifedipin, nikardipin, diltiazem ve verapamil gibi yüksek tansiyon veya kalp problemlerinde kullanılan ilaçlar
• Yüksek kolesterol ve trigliseridlerin tedavisinde kullanılan ve “statinler” olarak bilinen ilaçlar
• Epilepsi (sara) hastalığında kullanılan antiepileptik ilaçlar fenitoin veya fenobarbital
• Kortikosteroidler prednizolon ve metilprednizolon
• Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan nefazodon
• St. John’s Wort (Hypericum perforatum-Sarı Kantaron)
İbuprofen, amfoterisin B veya antiviraller (örn. asiklovir) alıyorsanız veya almanız gerekiyorsa doktorunuza söyleyiniz. Bunlar TACROTU ile birlikte alındığında böbrek veya sinir sistemi
sorunlarınızı kötüleştirebilir. Ayrıca TACROTU‘ yu aldığınız sırada potasyum takviyeleri veya potasyum tutucu diüretikler (idrar söktürücüler) (örn. amilorid, triamteren veya spironolakton), belirli ağrı kesiciler (NSAİİ adı verilen ilaçlar, öm. ibuprofen) antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar) veya diyabet tedavisi için oral tedavi alıyorsanız, doktorunuzun bilmesi gerekmektedir.
Eğer aşı olmanız gerekiyorsa, öncesinde lütfen doktorunuzu bilgilendiriniz.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. TACROTU nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
TACROTU‘ yu her zaman doktorunuzun size söylediği gibi alınız. Emin olmadığınız durumlarda doktorunuz veya eczacınıza danışınız.
Transplantasyonda uzman hekiminiz farklı bir takrolimus ilacına değiştirmeye karar vermediği sürece reçeteniz her yazıldığında aynı takrolimus ilacını aldığınızdan emin olunuz. Bu ilaç günde iki kez alınmalıdır. Eğer ilacın görünüşü her zamankinden farklı ise
veya doz talimatları değişmişse doğru ilacı aldığınızdan emin olmak için en kısa sürede doktorunuzla ya da eczacınızla konuşunuz.
Nakledilen organınızın reddini önlemek için başlangıç dozu, vücut ağırlığınıza göre hesaplanarak doktorunuz tarafından belirlenecektir. Transplantasyondan hemen sonraki başlangıç dozları genellikle nakledilen organa bağlı olarak vücut ağırlığı (kg ) başına günlük 0.075 – 0.30 mg
aralığında olacaktır.
Dozunuz genel durumunuza ve kullanmakta olduğunuz diğer bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara bağlıdır. Doğru dozu belirlemek veya zaman zaman dozu ayarlamak için doktorunuz düzenli kan testlerine ihtiyaç duyacaktır. Durumunuz istikrarlı olduğunda, doktorunuz
genellikle TACROTU dozunuzu azaltacaktır. Doktorunuz size alacağınız kapsül miktarını ve
sıklığını tam olarak söyleyecektir.
TACROTU, genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa ağız yoluyla alınır.
TACROTU‘ yu genellikle boş mide ile veya yemekten en az 1 saat önce veya 2 ila 3 saat sonra almalısınız.
Uygulama yolu ve metodu:
Kapsüller bir bardak su ile bütün halde yutulmalıdır. TACROTU aldığınız sırada greyfurt ve greyfurt suyu tüketiminden kaçınınız.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır.
Yaşlılarda kullanımı:
Özel kullanımı yoktur.
Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği:
Özel kullanımı yoktur.
Karaciğer yetmezliği:
Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır.
Eğer TACROTU‘ nun etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla TACROTU kullandıysanız
Eğer kazayla TACROTU’ dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz veya en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.
TACROTU kullanmayı unutursanız
TACROTU kapsüllerinizi almayı unutursanız, sonraki dozun zamanı gelene kadar bekleyiniz ve daha sonra önceki gibi devam ediniz.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
TACROTU ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
TACROTU tedavinizi durdurmak, nakledilen organınızın reddedilme riskini artırabilir. Doktorunuz bunu yapmanızı söylemedikçe tedavinizi kesmeyiniz.
İlacın kullanımı ile ilgili ilave sorularınız olduğunda, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi TACROTU‘ nun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
TACROTU, nakledilen organı reddetmenizi engellemek için vücudunuzun kendi savunma mekanizmasını zayıflatır. Bunun sonucunda, vücudunuz enfeksiyonlarla mücadelede her zamanki kadar iyi olmayacaktır. Bu nedenle TACROTU alıyorsanız, cilt, ağız, mide ve
barsak, akciğer ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara normalden daha çok yakalanabilirsiniz.
Alerjik ve anafilaktik reaksiyonlar gibi şiddetli yan etkiler rapor edilmiştir. Bağışıklık sisteminin baskılanmasının bir sonucu olarak TACROTU tedavisinin ardından iyi ve kötü huylu tümörler bildirilmiştir.
Olası yan etkiler aşağıdaki kategorilere göre listelenmektedir:
Çok yaygın yan etkiler, on hastanın en az birinde görülmektedir.
Yaygın yan etkiler, on hastanın en fazla birinde ancak yüz hastanın da en az birinde görülmektedir.
Yaygın olmayan yan etkiler, yüz hastanın en fazla birinde ancak bin hastanın da en az birinde görülmektedir.
Seyrek yan etkiler, bin hastanın en fazla birinde ancak on bin hastanın da en az birinde görülmektedir.
Çok seyrek yan etkiler, on bin hastanın en fazla birinde görülmektedir.
Aşağıdakilerden biri olursa, TACROTU‘ yu kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Seyrek yan etkiler:
• Körlük
• Sağırlık
• Çabuk yorulma, nefes darlığı
• Ani nefessizlik
Yaygın olmayan yan etkiler:
• İnme, felç, beyin rahatsızlığı, konuşma ve lisan anormallikleri, hafıza problemleri
• Göz merceğinde donukluk
• Duymada bozukluk
• Düzensiz kalp atışı, kalp atışının durması, kalbinizin performansında azalma, daha güçlü kalp atışı, kalp hızı ve nabızda anormallik
• Şok, bayılma
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin TACROTU‘ ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Çok seyrek yan etkiler:
• Kas zayıflığı
• Kanlı idrar ile birlikte ağrılı idrar yapma
Seyrek yan etkiler:
• Deride nokta şeklinde kanamalar, morarmalar
• Kas sertliğinde artış
• Deri, ağız, gözler ve cinsel organlarda kabarcıkla beliren ciddi hastalık, tüylenmede artış
• Göğsünüzde sıkışma hissi, hareket yeteneğinde azalma, ülser
Yaygın olmayan yan etkiler:
• Nefes alma zorluğu, astım benzeri şikayetler
• Barsakta tıkanıklık, mide içeriğinin ağzınıza geri gelmesi, hazımsızlık, şişkinlik
• İdrar yapamama
Yaygın yan etkiler:
• Kanama, kan basıncında düşüş
• Nefes darlığı
• Mide kanaması
• Karaciğer problemleri nedeniyle ciltte sarılaşma
• Azalan idrar üretimi, bozuk veya ağrılı idrar yapma
• Nakledilen organın yetersiz fonksiyonu
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Çok seyrek yan etkiler:
• Yağ dokusunda artış
Seyrek yan etkiler:
• Susuzluk, bitkinlik
Yaygın olmayan yan etkiler:
• Dermatit (deri iltihabı), güneş ışığında yanma hissi
• Eklem bozuklukları
• Ağrılı adet görme ve adet kanamasında anormallik
• Grip benzeri hastalık, sıcağa ve soğuğa karşı artan hassasiyet, göğsünüzde baskı hissi, aşırı sinirlilik veya anormal hissetme, kilo kaybı
Yaygın yan etkiler:
• İştahta azalma
• Anksiyete semptomları (kaygı belirtileri), zihin karışıklığı ve dezoryantasyon (yönelim bozukluğu), depresyon, duygu durum değişiklikleri, kabus, sanrı, zihinsel bozukluklar
• Nöbetler, bilinç rahatsızlıkları, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk (bazen ağrılı), baş dönmesi, yazma yeteneğinde bozukluk, sinir sistemi bozuklukları
• Görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyet artışı, göz bozukluktan
• Kulaklarda çınlama sesi
• Daha hızlı kalp atışı
• Gırtlakta iltihap, öksürük, grip benzeri semptomlar
• Karın ağrısı veya ishale neden olan iltihap veya yaralar, ağızda iltihap veya yaralar, kusma, karın ağrıları, hazımsızlık, kabızlık, midede gaz, karında şişkinlik/aşın gerginlik, yumuşak dışkı, mide problemleri
• Kaşıntı, döküntü, saç dökülmesi, akne, terlemede artış
• Eklemlerde, kol, bacak veya sırtta ağrı, kas krampları
• Genel halsizlik, ateş, vücudunuzun su tutması, ağrı ve rahatsızlık, kilo artışı, sıcaklıkla ilgili rahatsızlık hissi
Çok yaygın yan etkiler:
• Kan şekerinde artış, şeker hastalığı
• Uyuma zorluğu
• Titreme, baş ağrısı
• Tansiyon yükselmesi
• İshal, mide bulantısı
• Böbrek işlev problemleri
Bunlar TACROTU‘ nun hafif yan etkileridir.
Eğer burada bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. TACROTU‘ nun saklanması
TACROTU‘ yu çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. • 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra TACROTU‘ yu kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz TACROTU‘ yu kullanmayınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir