T/GEL TERAPÖTİK Şampuan

Endikasyon Bilgisi :

Ürünün etken maddesi Coal Tar (Kömür katranı)’dır. T/GEL TERAPÖTİK  Şampuan, saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme belirtileri ile birlikte görülen, sedef hastalığı, kepek ve genellikle derinin yağ bezlerinin yoğun olduğu alanlarında (yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmı) görülen, fakat kesin nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı [Seboreik dermatit (Unna hastalığı)] tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

T/GEL TERAPÖTİK  Şampuan Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Şampuanın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Saçlı deride görülen kaşıntı ve kepeklenme gibi sorunlarda kullanımı önerilen bir saç bakım şampuanıdır.
 3. Eğer tedavi edilen cilt bölgesinde şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 4. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 5. Şampuanı iltihap ve açık yara bulunan saç derisine uygulamayınız.
 6. Sedef hastalığı için PUVA tedavisi görüyorsanız, şampuanı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Şampunanı, tedavi için kasık bölgesine ve rektum bölgesine uygulamayınız.
 8. Şampuanın gözle temasından kaçınınız. Eğer kazara gözünüze temas etmişse bol su ile yıkayınız.
 9. Doktor tavsiyesi olmadan, şampuanı uzun süreli kullanmayınız. Tedavi başladıktan sonra 6 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 10. Bu ürün, sedef hastalığı için kökten bir tedavi değildir ve yalnızca ciltteki semptomların geçici bir süre giderilmesini sağlamaktadır.
 11. Ürünü uyguladıktan sonra, en az 24 saat süreyle güneş ışığının etkilerinden kaçınınız.
 12.  Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ürünü  kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Çok gerekli olmadıkça kullanılmaması önerilmektedir.

T/GEL TERAPÖTİK  Şampuan’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Saçlar ıslatıldıktan sonra, bolca şampuan sürülür ve masaj yapılır. Köpüğün saçlı deride birkaç dakika kalması sağlandıktan sonra bol su ile durulanır. Bu işlemi bir kez daha tekrarlanmalıdır. Şampuanı haftada en az 2 kez kullanmanız gerekmektedir.

Ürünün Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen cilt bölgesinde şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.

Ürün Etken Maddesi:  Coal Tar (Kömür katranı)’

Ürün Marka İsmi:T/GEL TERAPÖTİK  Şampuan

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir