Spazmol Plus Film Tablet

 Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür (10 mg), Parasetamol (500 mg)‘dır. Spazmol Plus Film Tablet, sindirim sistemi ve üreme -boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşeterek, spazmları düzelten ve spazmların oluşumunu önleyen bir ilaçtır. Spazmol Plus, mide, bağırsaklar, idrar kesesi, idrar yolları, safra kanalı gibi sindirim sistemi ve üreme- boşaltım sistemindeki spazmların (ağrılı kasılmaların) ve hareket bozukluklarının giderilmesinde ayrıca adet döneminde görülen spazmlar ve spazmlarla  birlikte görülen ağrıların (adet sancısının) giderilmesinde de kullanılır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

Spazmol Plus Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 2. Spazmol Plus, sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlarda (ağrılı kasılmalarda) kullanılmaktadır.
 3. Kullanımı, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamaya sebep olduğu için bağırsak enfeksiyonunuz varsa dikkatli olunuz.
 4. Spazmol Plus, terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 5. Tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda, göz içi basıncının yükselmesine sebep olabilir. İlacın kullanımından sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı oluşursa acilen bir göz hekimine muayene olunuz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, alkole veya hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu, koroner yetmezlik, tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kronik alkol bağımlılığı, idrar yapma zorluğuna yol açan prostat büyümesi, idrar kesesinde boşaltım bozuklukları, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz enzimi eksikliği, sindirim sisteminde mekanik darlık gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı karaciğer hasarına sebebiyet vermekte ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. •12 yaş altı çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Hamilelik dönemindeyseniz ya da hamile olma planınız varsa  bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Spazmol Plus Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz SPAZMOL PLUS ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber içiniz. Tercihen aç veya tok karnına kullanabilirsiniz.
 3. •12 yaş ve üzeri çocuk, ergen ve yetişkinlerde günlük önerilen doz miktarı: Günde 3 defa 1 ya da 2’şer tablet önerilir.
 4. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Görmede bulanıklık nadiren görülebilecek yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hiyosin – N – butilbromür, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: SPAZMOL PLUS 10 mg/500 mg film tablet

SPAZMOL PLUS ATC Kodlaması: T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma – GİS Fonksiyonel Hastalıklarında Kullanılan ilaçlar, Antispazmodik, Analjezik konbinasyonları, Belladona-analjezik kombinasyonları, hiyosin-n-butilbromür + parasetamol olarak sınıflandırılmış, A03DB04 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan SPAZMOL PLUS Tablet’in ruhsatı  ve imalatı DEVA HOLDİNG A.Şti.’ne aittir. SPAZMOL PLUS ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
—SPAZMOL PLUS ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—SPAZMOL PLUS uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri nelerdir; nasıl saklanır, saklanması;
—SPAZMOL PLUS kullanımı sonucu ortaya çıkan istenmeyen etkiler nelerdir;
—SPAZMOL PLUS uygulanım şekli ve nasıl kullanılır; sorularına cevaben DEVA HOLDİNG’in aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
Spazmol Plus Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı pdf belgesi
Spazmol-Plus-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Spazmol Plus Film Tablet kısa ürün bilgisi pdf belgesi
Spazmol Plus Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir