SINOPRYL 20 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Lisinopril‘ dir. SINOPRYL 20 mg Tablet, yüksek kan basıncını düşürücü bir ilaçtır.  Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece kan damarları genişler, kan basıncı düşer ve kalbin vücudun tüm kısımlarına kan pompalaması kolaylaşır. SINOPRYL, 6 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı)  tedavisi ile kalbin kanı vücudun tüm kısımlarına pompalamakta güçlüğün sebep olduğu nefes darlığı, bacaklarda şişlik ve hafif egzersiz sonrası yorgunluk şikayetleriyle belirgin kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmakla birlikte kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltılması amacıyla da kullanılmaktadır. Ayrıca şeker hastalığına (diyabete) bağlı böbrek problemleriniz ile birlikte kan basıncınız  yüksek ise doktorunuz  size SINOPRYL kullanmanızı önermektedir.

 

SINOPRYL 20 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SINOPRYL, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılır.
 3. •6 yaşından büyük çocuklarda sadece yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmalıdır. Hipertansiyon dışındaki diğer endikasyonlarda kullanımı önerilmemektedir.
 4. Ağır böbrek yetmezliği olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. Eğer şeker (diabetes mellitus) hastasıysanız ya da böbrek yetmezliğiniz varsa, aliskiren içeren tansiyon düşürücü ilaçlarla beraber kullanmayınız.
 7. Karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa ya da konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, gut hastalığı, diyabetiniz (şeker hastalığı), kuru öksürüğünüz varsa, lityum kullanıyorsanız, potasyum takviyeleri veya  potasyum içeren tuz türevleri kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş ile ilgili bir operasyon geçirme durumunuz varsa, bu ilacı  kullandığınızı  cerrahınıza veya diş hekiminize bildiriniz. Lokal veya genel bazı anesteziklerle birlikte kullanıldığında, kısa süre sonra kan basıncının aniden düşmesine sebep olabilir.
 9. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 11. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

SINOPRYL 20 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya yemeklerden sonra alınabilir.
 3. İlacınızı her gün aynı saatlerde almanız önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2.  Aniden ayağa kalkarken baygınlık hissi, baş dönmesi, baş ağrısı, öksürük, ishal, kusma, böbrek yetmezliği dahil böbrek problemleri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Lisinopril
İlaç Marka İsmi: SINOPRYL 20 mg Tablet

SINOPRYL 20 mg Tablet kullanma talimatı


SINOPRYL 20 mg Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir