Sibelium 5 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Flunarizin hidroklorür’dür. Sibelium 5 mg Kapsül, aura ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren nöbetlerini önlemek ve başlamış olan migren nöbetlerinin şiddetini azaltmak için kullanılır. Ayrıca  iç kulak ve sinir sistemine bağlı baş dönmesi (vertigo) ile seyreden bazı hastalıklarda baş dönmesini azaltmak için kullanılmaktadır.
Aura: hastalık nöbetinin geleceğine dair kişinin hissettiği öncü belirti.
Auralı Migren : önceden veya migrenle birlikte görülen görmede bulanıklık, göz kararması, görme alanında yanıp sönen ışıklı noktalar, çizgiler, patlayan ışıklar, kıvılcımlar , deride karıncalanma hissi, daha seyrek olarak da halüsinasyonlar, konuşmada güçlük, kaslarda güçsüzlük, sıkıntı, bulantı  gibi belirtilerle seyreden migren türüdür. Auralar baş ağrısı başlamadan 20-40 dakika kadar sürer. Genellikle auraların bitmesini takiben şiddetli baş ağrısı başlar. Çok nadir bazı kişiler sadece auralı migren atağı yaşar, baş ağrısı hiç görülmez.
•Aurasız migren : 4-72 saat süren ataklarla kendini gösteren ve tekrarlayan  baş ağrısı.
Kişiye tanı konulabilmesi için baş ağrısının tipik özelliklerinden en az ikisi olmalıdır.
1- Tek taraflı baş ağrısı
2-Zonklayıcı baş ağrısı
3-orta şiddette veya şiddetli baş ağrısı
4-Baş ağrısı sebebiyle günlük aktiviteleri yapamaması veya zorlanması , günlük fiziksel aktivite ile baş ağrısının artması. Bununla birlikte bulantı veya kusma, ses ve ışığa hassasiyet durumlarından biri olmalıdır.

 

Sibelium 5 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sibelium, migren nöbetlerini önlemek ve başlamış olan migren nöbetlerinin şiddetini azaltmak için ayrıca baş dönmesi ile seyreden bazı hastalıklardaki baş dönmesini azaltmak için kullanılmaktadır.
 3. Eğer, depresyonunuz veya parkinson hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımı nadirende olsa halsizlik yapabilir. Kullanma süresi uzadıkça halsizliğiniz daha da artabilir.  Böyle bir durumda doktorunuza başvurunuz.
 5. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. İlaçla birlikte alkol kullanımı uyuşukluk ve sersemlik halini artırabilir.
 6. Tedavinizin  ilk zamanlarında  uyku hali görülebilir. Araç veya makine kullanırken dikkatli olunuz.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Sibelium 5 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
 3. Tedavinin ilk ayında ilacın faydalı etkilerini görmeye başlarsınız. Ancak ilacın tam olarak etkisini göstermesi 2 ayı bulabilir. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız.
 4. 2 ay kullandıktan sonra  ilaca devam edip etmeyeceğinizi doktorunuz belirleyecektir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Depresyon, titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda katılık ve oturma güçlüğü gibi  ciddi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 3. Nezle, iştah artışı, uyku hali, depresyon, kas ağrısı, halsizlik, adet düzensizliği, memede ağrı, kilo artışı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flunarizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Sibelium 5 mg Kapsül

Sibelium 5 mg Kapsül kullanma talimatı


Sibelium 5 mg Kapsül kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir