Serperil Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Perindopril terbutilamin‘ dir. Serperil 4 mg Tablet, an damarlarını genişletici etkisiyle kalbin damarlara kan akışını verimli hale getirir, kan basıncını düşürür.  Bu da kalbin vücudun tüm kısımlarına kan pompalamasını kolaylaştırır, çalışma yükünü azaltır. Serperil, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisinde, kalp yetmezliğinde ve felce karşı koruyucu olarak kullanılır. Ayrıca koroner atardamar hastalığı olan kişilerde kalp krizi oluşma riskinin azaltılması  ve kalpte görülen belirli işlev bozuklukları tedavisinde kullanılır.

 

Serperil 4 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Serperil, kan damarlarını genişletici etkisiyle kalbin damarlara daha rahat kan pompalamasını sağlar.
 3. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız ilaçları, diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı söyleyiniz.
 4. Eğer tedaviniz sırasında sürekli kusma, ishal veya aşırı terleme durumlarından herhangi biri oluştuysa acilen doktorunuza başvurunuz. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta aşırı su kaybı yaratabileceğinden bu durum düşük tansiyona ve elektrolit dengesizliğe sebep olabilir.
 5. Şeker (diabetes mellitus) hastasıysanız ya da böbrek yetmezliğiniz varsa ve aliskiren içeren tansiyon düşürücü ilaç kullanıyorsanız veya hamileyseniz yada emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer, bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi için kullanıyorsanız, etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 7. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınızı, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söyleyiniz.
 10. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 11. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 12. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 13. Serperil, 18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız.  Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

 

 

Serperil 4 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak su ile birlikte sabahları yemekten önce alınız.
 3. Her gün aynı saatte almaya dikkat ediniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi hissi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, tat alma sorunları, sindirim zorluğu, ishal veya kabızlık, görme bozukluğu, hipotansiyon, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk hissi, kas krampları, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Perindopril terbutilamin
İlaç Marka İsmi: Serperil 4 mg Tablet

Serperil 4 mg Tablet kullanma talimatı


Serperil 4 mg Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir