Serperil Plus Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Perindopril (4 mg) ve İndapamid (1,25 mg)’ dir. Etken maddelerden Perindopril, kan damarlarını genişletici etkisiyle kalbin damarlara kan akışını verimli hale getirir. Bu da kalbin vücudun tüm kısımlarına kan pompalamasını kolaylaştırır, kan basıncını düşürür. İndapamid ise idrar söktürücüdür. Vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engeller. Üretilen idrar miktarını arttırır. Her iki etken madde de kan basıncını düşürmek ve kontrol altına almak için birlikte çalışır. SERPERIL PLUS , tek başına perindopril ile kontrol altına alınamayan esansiyel hipertansiyonun (yüksek tansiyon) tedavisi için kullanılmaktadır.

 

SERPERIL Plus 4 mg/1,25 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SERPERIL PLUS, kan basıncını düşürücü ve idrar söktürücü etkileriyle esansiyel hipertansiyonun tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız ilaçları, diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı söyleyiniz.
 4. Ciddi karaciğer yetmezliğiniz veya böbrek yetmezliğiniz varsa, diyalize giriyorsanız, kanda potasyum seviyeleri düşük veya yüksek ise, tedavi edilmemiş kalp yetmezliğiniz varsa, düzensiz kalp atışlarına sebep olan ilaçlar kullanıyorsanız, şeker (diabetes mellitus) hastasıysanız ya da böbrek yetmezliğiniz varsa ve aliskiren içeren tansiyon düşürücü ilaç kullanıyorsanız veya hamileyseniz yada emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 5. Kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı,  paratiroid bezlerinin hızlı  çalışması, iltihaplı eklem romatizması gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tedaviye başladıktan bir süre sonra kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Eğer tedaviniz sırasında sürekli kusma, ishal veya egzersize bağlı aşırı terleme durumlarından herhangi biri oluştuysa acilen doktorunuza başvurunuz. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta aşırı su kaybına sebep olacağından,  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 9. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 11. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 12. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınızı, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söyleyiniz.
 13. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç    kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 14. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 15. İlacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına sebep olabilir. Eğer bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 16. SERPERIL PLUS, 18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 17. •65 yaşın üzerindeki hastalarda tedaviye kan basıncı ve böbrek fonksiyonlarının kontrol edilmesinden sonra başlanır.
 18. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız.  Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

 

 

SERPERIL Plus 4 mg/1,25 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte kahvaltıdan önce aç karnına alınız.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, baygınlık, aşırı baş dönme hissi gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 3. Baş ağrısı, baş dönmesi hissi, kulak çınlaması, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, tat alma sorunları, sindirim zorluğu, ishal veya kabızlık, görme bozukluğu, hipotansiyon, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk hissi, kas krampları, iğnelenme, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Perindopril, İndapamid
İlaç Marka İsmi: SERPERIL Plus 4 mg/1,25 mg Tablet

SERPERIL Plus 4 mg/1,25 mg Tablet kullanma talimatı


SERPERIL Plus 4 mg-1,25 mg Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir